105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 marca 2023 - wtorek Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 marca 2023 - wtorek Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 marca 2023 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1524736787

Wyprawa rowerowa dla każdego

Trasy 17 Gwiaździstego Rajdu Rowerowego spełnią oczekiwania każdego rowerzysty.


5 maja w końcu się zacznie. Tysiące rowerzystów znów mocno naciśnie na pedały i wyruszy przez polsko - niemieckie pogranicze. 17 Gwiaździsty Rajd Rowerowy niemieckiego Powiatu Görlitz, którego partnerem jest Powiat Zgorzelecki,  wiedzie w tym roku do leżącego nad Nysą miasteczka Rothenburg/O.L.. Tegoroczny rajd powiązany jest z jubileuszem 750-lecia miasta Rothenburg/ O.L. i jest jedną z większych atrakcji miasta.

 

Dla fanów jazdy na rowerze przygotowanych zostało jedenaście tras oraz, dodatkowo, jedna pętla. Najkrótsza trasa ma 26 kilometrów, a najdłuższa 81 kilometrów. Trasy są dostosowane do różnych wymagań i możliwości fizycznych. Peter Schellin z Niemieckiego Klubu Rowerowego (ADFC) Görlitz/Wschodnia Saksonia poleca rodzinom Szlak Rowerowy Odra-Nysa. W większości jest on wyłączony  z ruchu samochodowego i ma tylko kilka krótkich podjazdów.

 

Zgodnie z zaleceniami pana Schellina, rowerzyści z południa regionu, którzy nie jeżdżą często na rowerze, nie powinni się decydować na przebycie całego Szlaku Odra-Nysa. Środkami komunikacji publicznej mogą oni dojechać do Görlitz i stąd pokonać na rowerze pozostające do Rothenburga/O.L. 30 kilometrów.  

 

Z położonego po polskiej stronie Węglińca rowerzyści mogą pojechać do Rothenburga indywidualnie lub, od godziny 13.00, z przewodnikiem.   

 

Natomiast rowerzystów wysportowanych na pewno zadowoli trasa Seifhennersdorf-Rothenburg. Przede wszystkim podjazd przed miejscowością Herrnhut, który nazywany jest też „powolną śmiercią“. Intensywne przewyższenie ma także odcinek wiodący z pięknej doliny Pließnitztal do Friedersdorf. Odpoczynek można zaplanować przy słupkach granicznych wyznaczonej po 1815 roku granicy sasko-pruskiej.  

 

Uczestnikom Gwiaździstego Rajdu Rowerowego, którzy chcą się też cieszyć pięknem przyrody, ekspert od tras rowerowych poleca przejazd przepiękną trasą
z Bautzen do Rothenburg/O.L.. Na wielu odcinkach prowadzi ona po naturalnych ścieżkach – na początku przepięknym szlakiem rowerowym Spreeradweg,
a następnie "Żabią ścieżką rowerową". Po drodze miniemy dwa duże jeziora zaporowe, kilka kąpielisk i "tysiąc" stawów. Trasa jest bardzo dobrze przygotowana pod kątem turystycznym, oferuje wiele miejsc do odpoczynku i restauracji oraz nie ma trudnych podjazdów.  

 

Natomiast tych, którzy chętnie jeżdżą na rowerze w towarzystwie, zachęcamy do udziału              w wyjeździe prowadzonym przez ADFC Görlitz/Wschodnia Saksonia. Prowadzący grupy zaplanowali alternatywny przebieg tras. Start o godz. 10.00, przy zegarze kwiatowym przed teatrem w Görlitz. Udział jest bezpłatny.

 

Więcej informacji na stronie: www.sternradfahrt.de

 

Osoba do kontaktu udzielająca szczegółowych informacji:

Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz mbH (ENO)

Servicestelle Tourismus und Freizeit

Maja Daniel-Rublack

Mail: maja.daniel@wirtschaft-goerlitz.de

Tel.: +49 3581 32 901-21

rajd rower