105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

Gramy, bo kochamy muzykę!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

30-05-2018 | 12:05

Droga Hanibala ponownie sforsowana przez żołnierzy!

Po kilkudziesięciu latach w pobliżu poligonu koło Żagania żołnierze ponownie pokonali tzw. Drogę Hanibala.


Po kilkudziesięciu latach w pobliżu poligonu koło Żagania żołnierze ponownie pokonali tzw. Drogę Hanibala - czyli ponad siedemdziesiąt kilometrów po leśnych drogach. Jednak wykonanie tego zadania związane było z realizacją innych wyzwań, w tym z pokonaniem szerokiej przeszkody wodnej.
- Przygotowanie oraz wykonanie tego zadania było oparte o silną współpracę z przedstawicielami poszczególnych nadleśnictw oraz straży leśnych na terenie, których przebiegała nasza trasa. To dzięki nim i ich wsparciu byliśmy wstanie wykonać nasze zadanie. - mówi mjr Artur Pinkowski oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W godzinach wieczornych kolumna pojazdów z 1 Batalionu Zmotoryzowanego Ziemi Rzeszowskiej wyruszyła z macierzystej jednostki w Międzyrzeczu w rejon wyjściowy na poligonie koło Trzemeszna Lubuskiego. Było to główne zadanie jakie stanęło przed międzyrzecki żołnierzami, które polegało na przemieszczeniu się „Drogą Hanibala” z rejonu Wędrzyna do Żagania. Jednak wykonanie tego zadania związane było z realizacją innych wyzwań, w tym z pokonaniem szerokiej przeszkody wodnej.

- Przygotowanie oraz wykonanie tego zadania było oparte o silną współpracę z przedstawicielami poszczególnych nadleśnictw oraz straży leśnych na terenie, których przebiegała nasza trasa. To dzięki nim i ich wsparciu byliśmy wstanie wykonać nasze zadanie. - mówił kapitan Przemysław Beczek.

Po przejrzeniu sprzętu i odtworzeniu zdolności bojowej, o godzinie 3.30 rano kolumna kilkudziesięciu pojazdów ruszyła w drogę. Na trasie przemarszu żołnierze odpierali wielokrotne „ataki” grup dywersyjnych, czy też musieli rozpoznawać pod względem inżynieryjnym kolejne miejsca na trasie marszu. Po ponad pięciu godzinach około 8 rano kolumna dotarła na brzeg Odry w rejonie Krosna Odrzańskiego.

Po wykonaniu wszystkich czynności związanych z pokonaniem szerokiej przeszkody wodnej, żołnierze przystąpili do przeprawy. W pierwszej kolejności z wykorzystaniem pływających transporterów gąsienicowy PTS z 5 Kresowego batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, żołnierze przemieścili się na drugi brzeg, gdzie po zajęciu dogodnych przyczółków zabezpieczyli teren do pokonania Odry przez KTO Rosomaki.

Koło godziny 15, kolumna już na południowym brzegu Odry wyruszyła w dalszą drogę. Przed nimi było do pokonania ponad siedemdziesiąt kilometrów po leśnych drogach.

- Trasa jaką mieliśmy do pokonania była bardzo trudna i wymagająca. Ciągle unoszący się kurz znacząco ograniczał widoczność, kierowcy oraz dowódcy musieli cały czas czuwać nad bezpieczeństwem, by nie zderzyć się z innym pojazdem w kolumnie. - opowiadał plutonowy Paweł Galek, dowódca drużyny.

Około godziny 21 wieczorem, kolumna dotarła do bram jednostki w Żaganiu, wykonując główne zadanie. Żołnierze z Międzyrzecza pokonali ponad sto dwadzieścia kilometrów po leśnych, wąskich i nie znanych dla siebie drogach. Po uzupełnieniu paliwa, zmotoryzowanie otrzymali kolejne zadanie, tym razem po już po drogach publicznych mieli przemieścić się do macierzystej jednostki w Międzyrzeczu. W późnych godzinach nocnych kapitan Beczek zameldował osiągniecie celu a tym samym wykonanie postanowionego przed nimi zadania.