105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

Music News Magazine
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

14-07-2018 | 22:07

Ratują bezcenne, XVIII-wieczne malowidła [ZDJĘCIA]

Czwórka naukowców z katedry z ASP w Krakowie ratuje przed bezcenne, XVIII-wieczne malowidła zdobiące sufit wiejskiego kościoła w Zalesiu k/Bystrzycy Kłodzkiej.


To ostatni dzwonek dla barokowych malowideł w stojącym niemal na samej granicy czeskiej kościele. Henryka Szczepankowska, która zainicjowała akcję ratowania kościoła w Zalesiu, nie ma co do tego żadnych wątpliwości:

Prace w kościele finansowane są z projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało na ten cel niebagatelną kwotę 130 tysięcy złotych, z niewielkim, 7 tysięcznym wkładem głównego beneficjenta – parafii w Bystrzycy Kłodzkiej. Obecnie prowadzone są prace pierwszego z trzech etapów, na jakie podzielony został projekt:

W iście benedyktyńskiej pracy dzień po dniu, kilka metrów nad ziemią, centymetr po centymetrze doklejają łuszczącą się farbę, konserwują powierzchnię i uzupełniają ubytki farby.

Malowidła zdobiące sufit kościoła w Zalesiu należą do jednych z niewielu tego typu w Europie. Podzielone zostały na ponad 50 scen przedstawiających sceny ze Starego Testamentu, są barokową wersją średniowiecznej  Biblia Pauperum – czyli Biblii dla ubogich, niepiśmiennych chłopów, którym w ten sposób przedstawiano przekazy biblijne.

Prace konserwatorskie potrwają do jesieni. Jeśli nie uda się zakończyć prac, naukowcy wrócą tu w przyszłym roku:

Kościół pw. św. Anny jest jednym z 5 drewnianych kościołów na Dolnym śląsku i jedynym z tak pięknie zachowanymi polichromiami. Ostatni raz zabezpieczone one były ponad 100 lat temu, w 1904 roku. Ostatni etapem prac ma być renowacja pochodzącego z 1720 roku ołtarza.