105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
12 sierpnia 2022 - piątek | Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
12 sierpnia 2022 - piątek | Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
12 sierpnia 2022 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

31-07-2018 | 09:07

Będzie większe zabezpieczenie przed powodzią!

Trzy miliony złotych - tyle wyniesie koszt budowy zbiorników retencyjnych na potoku Biedrzychówka.


Trzy miliony złotych - tyle wyniesie koszt budowy zbiorników retencyjnych na potoku Biedrzychówka. Inwestycja Lasów Państwowych ma zagwarantować mieszkańcom Olszyny w pow. lubańskim bezpieczeństwo przed kolejną powodzią. To właśnie ten niewielki górski strumień czterokrotnie w ciągu sześciu lat zalewał pond trzysta gospodarstw domowych . Do projektu budowy małej retencji dołączył się wojewoda dolnośląski . Ten niepozorny strumyk w przypadku wystąpienia deszczów nawalnych w ciągu godziny jest w stanie przybrać nawet dwa metry wysokości ściany wody , która dosłownie zmiata wszystko to , co spotka na swoje drodze .

Stworzenie regionalnego programu wczesnego ostrzegania o powodzi w Górach Izerskich w dorzeczu Kwisy pozwoli na dużo wcześniejszą informację o nadciągającym zagrożeniu powodzią .
Szacuje się, że łączna pojemność suchych zbiorników może sięgać od 4000 m3 do kilkunastu tysięcy. Oznacza to, że przy retencji 4000 m3 będzie można obniżyć falę powodziową blisko o jeden metr na długości ok. kilometra.

Realizacja tego zadania pozwoli zniwelować skutki powodzi, które nawiedzały ten teren. Pamiętajmy, że spowodowały one ogromne straty. W gminie Olszyna ogólne straty powodziowe w latach 2010 – 2016 wyniosły ponad 80 mln złotych, natomiast w całym powiecie lubańskim była to kwota przekraczająca 380 mln złotych.

Zdjęcia