105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

HIT-TYP
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

10-09-2018 | 11:09

Folwark Wrzosówka nagrodzony

Tłumy Gości odwiedziły 16 Wystawę produktów regionalnych 'Wyprodukowano pod Śnieżką', która odbyła się na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.


Obchodzone w tym roku 25-lecie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego , zobowiązało organizatorów do przygotowania wystawy w sposób wyjątkowy.


Plac Ratuszowy pomieścił rekordową liczbę 115 wystawców. Na stoiskach można było nabyć miody, piwa, sery naturalne wędliny i chleb. Nie zabrakło syropów ziołowych, ciast, przypraw, świeżych ziół, przetworów, lokalnych trunków i rękodzieła. Tradycyjnie przyznano też nagrody w dwóch kategoriach 'Najlepszy produkt regionalny' (dla rękodzielników) oraz 'Najlepszy produkt spożywczy'. Jednym z nagrodzonych został Folwark Wrzosówka z Kłopotnicy (za jagnięcinę).

W tym roku Jelonka Karkonoskiego w pierwszej kategorii otrzymali:
- Z Mysłowa Manufaktura ( za ceramicznego koguta)
- Sdružení Tulipan z.s. ( za misę i wazon)
- Szklana Kuźnia ( za szklane kamieniczki jeleniogórskie)
W kategorii 'Najlepszy produkt spożywczy' jury nagrodziło:
- Syropy ziołowe Martina Hlouskova ( za sok z rokitnika)
- Wańczykówka - Sylwester Wańczyk (za ser)
- Folwark wrzosówka (za jagnięcinę)
Wyróżniono także pracownię pierników Isabell ze Świeradowa Zdroju.
Wyjątkowość tegorocznej wystawy stanowiły także pokazy kulinarne Julki Cymbaluk (zwyciężczyni II edycji MasterChef Junior) oraz Roberta Makłowicza. Oboje na oczach publiczności przyrządzili potrawy z użyciem lokalnych produktów. Julka -kaszotto podlane białym winem z warzywami i boczkiem na deser 'miodową fantazję'. Pan Robert z kolei - risotto z izerskim szafranem i serem owczym, podane z duszoną w warzywach jagnięciną. Drugą propozycję stanowiła sałatka ze szpinaku i lokalnej dyni z dressingiem z oleju rzepakowego i kozim serem.
Po takiej uczcie dla zmysłów kropkę na 'i' postawił wyśmienity koncert Kapeli TIMINGERIU. To miała być wyjątkowa wystawa i taka była!

 

wystawa wyprodukowanopodsniezka KARR