105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 lutego 2023 - środa | Imieniny: Brygidy, Ignacego, Seweryna

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Top20 Hip-Hop

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 lutego 2023 - środa | Imieniny: Brygidy, Ignacego, Seweryna

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B - EMISJA CZASOWO WSTRZYMANA *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
01 lutego 2023 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

10-09-2018 | 11:09

Folwark Wrzosówka nagrodzony

Tłumy Gości odwiedziły 16 Wystawę produktów regionalnych 'Wyprodukowano pod Śnieżką', która odbyła się na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.


Obchodzone w tym roku 25-lecie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego , zobowiązało organizatorów do przygotowania wystawy w sposób wyjątkowy.


Plac Ratuszowy pomieścił rekordową liczbę 115 wystawców. Na stoiskach można było nabyć miody, piwa, sery naturalne wędliny i chleb. Nie zabrakło syropów ziołowych, ciast, przypraw, świeżych ziół, przetworów, lokalnych trunków i rękodzieła. Tradycyjnie przyznano też nagrody w dwóch kategoriach 'Najlepszy produkt regionalny' (dla rękodzielników) oraz 'Najlepszy produkt spożywczy'. Jednym z nagrodzonych został Folwark Wrzosówka z Kłopotnicy (za jagnięcinę).

W tym roku Jelonka Karkonoskiego w pierwszej kategorii otrzymali:
- Z Mysłowa Manufaktura ( za ceramicznego koguta)
- Sdružení Tulipan z.s. ( za misę i wazon)
- Szklana Kuźnia ( za szklane kamieniczki jeleniogórskie)
W kategorii 'Najlepszy produkt spożywczy' jury nagrodziło:
- Syropy ziołowe Martina Hlouskova ( za sok z rokitnika)
- Wańczykówka - Sylwester Wańczyk (za ser)
- Folwark wrzosówka (za jagnięcinę)
Wyróżniono także pracownię pierników Isabell ze Świeradowa Zdroju.
Wyjątkowość tegorocznej wystawy stanowiły także pokazy kulinarne Julki Cymbaluk (zwyciężczyni II edycji MasterChef Junior) oraz Roberta Makłowicza. Oboje na oczach publiczności przyrządzili potrawy z użyciem lokalnych produktów. Julka -kaszotto podlane białym winem z warzywami i boczkiem na deser 'miodową fantazję'. Pan Robert z kolei - risotto z izerskim szafranem i serem owczym, podane z duszoną w warzywach jagnięciną. Drugą propozycję stanowiła sałatka ze szpinaku i lokalnej dyni z dressingiem z oleju rzepakowego i kozim serem.
Po takiej uczcie dla zmysłów kropkę na 'i' postawił wyśmienity koncert Kapeli TIMINGERIU. To miała być wyjątkowa wystawa i taka była!

 

wystawa wyprodukowanopodsniezka KARR