105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 czerwca 2022 - niedziela | Imieniny: Jana, Pawła

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

Best of
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 czerwca 2022 - niedziela | Imieniny: Jana, Pawła

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
26 czerwca 2022 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-10-2018 | 11:10

Wałbrzych pod czujnym okiem wielkiego brata


Orwelowski Wielki Brat na stałe zamieszka w Wałbrzychu. Dzięki niemu ma być bezpieczniej, oszczędniej, bardziej ekologicznie i wygodniej dla mieszkańców. Już za niespełna miesiąc uruchomiony zostanie  System Inteligentnego Sterowania Ruchem. Mówi Ryszard Błażnik, kierownik Centrum Sterowania Ruchem:

– System ITS obejmować ma kilka płaszczyzn funkcjonowania miasta. Są to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa kryminalnego.

Drugi, wskazywany przez Błażnika element to ochrona środowiska, na którą wpływ ma mieć upłynnienie ruchu pojazdów, mniej postojów, inteligentnie sterowane oświetlenie miasta oraz nadzór nad siecią wodociągową.

Wszystkie newralgiczne punkty miasta przez 24 godziny na dobę obserwować będzie kilkadziesiąt nowoczesnych kamer, komunikujących się ze znajdującym się w Centrum Sterowania Ruchem systemem.

– System będzie przekazywał dane do komputera centralnego, gdzie w sytuacjach realnego zagrożenia pozwali odróżnić naturalne zachowanie się pieszych czy samochodów od zachowania nienaturalnego – powiedział w rozmowie z Muzycznym Radiem Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora ZDiKUM w Wałbrzychu – Dzięki temu operator systemu, mający podgląd z kilkudziesięciu kamer naraz, dostanie konkretny sygnał o ewentualnym zdarzeniu. Umożliwi to podjęcie szybkiej i dopasowanej do potrzeb reakcji.

Nowoczesny monitoring pozwoli nie tylko na szybką reakcję na zagrożenia. Dzięki aplikacji na smartfony pracownicy Centrum Sterowania Ruchem będą posiadali możliwość komunikacji z mieszkańcami – przekazywania bieżących informacji na temat funkcjonowania miasta – dodaje Ryszard Błażnik – jak na przykład wypadek, kolizja, roboty drogowe czy przewidywane odcięcie wody lub prądu. Będziemy też oczekiwali informacji zwrotnych od mieszkańców o problemach i zagrożeniach.

System uruchomiony ma zostać tuż po 1 listopada.

wałbrzych transport