105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2022 - sobota | Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2022 - sobota | Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 10A ***                  

Breaking News
03 grudnia 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-10-2018 | 11:10

Wałbrzych pod czujnym okiem wielkiego brata


Orwelowski Wielki Brat na stałe zamieszka w Wałbrzychu. Dzięki niemu ma być bezpieczniej, oszczędniej, bardziej ekologicznie i wygodniej dla mieszkańców. Już za niespełna miesiąc uruchomiony zostanie  System Inteligentnego Sterowania Ruchem. Mówi Ryszard Błażnik, kierownik Centrum Sterowania Ruchem:

– System ITS obejmować ma kilka płaszczyzn funkcjonowania miasta. Są to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa kryminalnego.

Drugi, wskazywany przez Błażnika element to ochrona środowiska, na którą wpływ ma mieć upłynnienie ruchu pojazdów, mniej postojów, inteligentnie sterowane oświetlenie miasta oraz nadzór nad siecią wodociągową.

Wszystkie newralgiczne punkty miasta przez 24 godziny na dobę obserwować będzie kilkadziesiąt nowoczesnych kamer, komunikujących się ze znajdującym się w Centrum Sterowania Ruchem systemem.

– System będzie przekazywał dane do komputera centralnego, gdzie w sytuacjach realnego zagrożenia pozwali odróżnić naturalne zachowanie się pieszych czy samochodów od zachowania nienaturalnego – powiedział w rozmowie z Muzycznym Radiem Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora ZDiKUM w Wałbrzychu – Dzięki temu operator systemu, mający podgląd z kilkudziesięciu kamer naraz, dostanie konkretny sygnał o ewentualnym zdarzeniu. Umożliwi to podjęcie szybkiej i dopasowanej do potrzeb reakcji.

Nowoczesny monitoring pozwoli nie tylko na szybką reakcję na zagrożenia. Dzięki aplikacji na smartfony pracownicy Centrum Sterowania Ruchem będą posiadali możliwość komunikacji z mieszkańcami – przekazywania bieżących informacji na temat funkcjonowania miasta – dodaje Ryszard Błażnik – jak na przykład wypadek, kolizja, roboty drogowe czy przewidywane odcięcie wody lub prądu. Będziemy też oczekiwali informacji zwrotnych od mieszkańców o problemach i zagrożeniach.

System uruchomiony ma zostać tuż po 1 listopada.

wałbrzych transport