105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 maja 2022 - sobota | Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 maja 2022 - sobota | Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
21 maja 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

18-10-2018 | 11:10

Poligon marsjański w jednej z wałbrzyskich podstawówek? To wcale nie żarty


Choć brzmi to zupełnie niewiarygodnie uczniowie z jednej wałbrzyskich szkół podstawowych planują wybudowanie robota, który mógłby wykorzystywany w misjach marsjańskich. Potrzebują jednak do tego poligonu, mogącego symulować warunki panujące na czerwonej planecie. Dyrekcja szkoły mówi na to: Czemu nie?!

Futurystyczny pomysł wyszedł od nauczyciela informatyki w Szkole Podstawowej nr 21  Andrzeja Jakubasza, który stara się zaszczepić dzieciom pasję do praktycznego wykorzystywania wiedzy informatycznej. Na zajęciach z robotyki młodzi ludzie konstruują i oprogramowują roboty przeznaczone do konkretnych zadań. Jednym z nich jest przygotowanie łazika, który mógłby być wykorzystany na przykład w misji marsjańskiej:

Pomysł, choć może brzmieć zaskakująco, nie dziwi dyrekcji szkoły. Katarzyna Chomicka, zastępca dyrektora szkoły już szuka pieniędzy na niecodzienną budowę:

 

Zajęcia z robotyki w prowadzone przez Andrzeja Jakubasza cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Uczniowie, nie czekając na powstanie poligonu, już konstruują pierwsze, zdalnie sterowane roboty:

 

Projekt wałbrzyskiego nauczyciela zainteresował gminę, która wsparła pracownię kilkudziesięciotysięcznym dofinansowaniem. Można było za to kupić modułowe roboty, na których uczniowie nie tylko ćwiczą sprawność manualną i konstrukcyjną, ale też poznają praktyczne zastosowanie automatyki. Wsparcie programu zaproponował także obecny w Wałbrzychu gigant telekomunikacyjny – Nokia.

 

W 2012 roku Andrzej Jakubasz ze swoimi uczniami zajął pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w robotyce. Z powodu braku środków przedstawiona przez nich koncepcja robota ratunkowego nie mogła być wówczas zrealizowana. Dziś uczniowie mają już takie możliwości. 

wałbrzych edukacja