105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
06 grudnia 2022 - wtorek | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
06 grudnia 2022 - wtorek | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 10A *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
06 grudnia 2022 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

25-10-2018 | 10:10

Tomasz Pućkowski. Człowiek, który ratuje witraże


Gdzieś w sercu Kotliny Kłodzkiej, w małej, ledwie zauważalnej na mapie wiosce  mieszka Tomasz Pućkowski – człowiek od ponad 30 lat ratujący śląskie witraże.

Pracownia, w ponad stuletniej śląskiej chacie nie wygląda imponująco. Oparty o nieotynkowaną ścianę z cegły stoi regał, zastawiony wielojęzycznymi książkami technologii produkcji szkła  i albumami historii sztuki. Pod nimi, w przegródkach ustawione tafle i okruchy szkła we wszystkich możliwych kolorach i odcieniach. Dwa duże stoły robocze. W izby pulsuje jarzeniowym światłem pulsuje podświetlany blat retuszerski. Piec, krzesło, surowe ściany.

Na jednym ze stołów leży część witraża – kwatera – nad którym Tomasz Obecnie pracuje. Składająca się z kilkuset elementów jest jedną z kilkunastu z jakich zbudowany był witraż. Obok wydruk tego, co stanowi całość.

Każdy, najmniejszy nawet element musi zostać wyjęty, umyty, oczyszczony i na nowo zespolony w całość. To, czego brakuje – należy dorobić, dopasowując kolor i fakturę szkła. Czasem domalować napis, zdobienie. Praca przypominająca składanie puzzli to ciężkie. benedyktyńskie wręcz zajęcie, bardzo pracochłonne i wymagające cierpliwości.

W starej, śląskiej chacie, z dala od cywilizacji czas płynie innym rytmem. W pracowni Tomasza godziny zlewają się w dni, tygodnie w miesiące.

Poza tym, że naprawia, Tomasz Pućkowski od kilkudziesięciu lat wykonuje własne, autorskie witraże.


kłodzko