105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 września 2022 - sobota | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

Festiwal Hitów
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 września 2022 - sobota | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
24 września 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

10-11-2018 | 09:11

Stara studnia czy szyb wentylacyjny tunelu? Co odnaleziono nieopodal zamku Książ?


Czy po latach poszukiwań nastąpił przełom w temacie tunelu prowadzącego z 65 km linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych do Zamku Książ? Piotr Koper, który opowiedział światu legendę tzw Złotego Pociągu podjął kolejną próbę wyjaśnienia zagadki.

– Z każdym metrem w głąb będziemy wiedzieć więcej. Przypuszczamy, że jest to albo sucha studnia, albo szyb wentylacyjny tunelu prowadzącego do Zamku Książ – mówi w rozmowie z Muzycznym Radiem Piotr Koper – Szyb ma średnicę 1,7 metra, od góry jest obudowa ceglana, a potem już lita skała.

Przez dwa dni udało się odkopać ponad 7 metrów szybu wydrążonego po środku ogromnej łąki nieopodal Zamku Książ. Ile jeszcze pozostało?

– Jeśli teoria o szybie wentylacyjnym potwierdzi się, to powyżej 50 metrów, twierdzi Piotr Koper. To ok 2-3 tygodni pracy, do której niezbędni potrzebni ludzie od robót wysokościowych. Tylko w taki sposób będzie można wydobywać rumousz budowlany z wąskiego szybu, jakim jest zasypany.

Historia miejsca jest bardzo niejednoznaczne. Jeszcze w latach 80 ceglana cembrowina wystawała pół metra nad ziemię. Nie wiadomo jednak, z jakiego powodu, mający niemal dwa metry średnicy szyb nie znajduje się na żadnych, nawet tych najstarszych planach.

Przez 3 kolejne lata Piotr Koper poszukiwał najpierw pancernego składu, potem już tylko tunelu kolejowego na 65 kilometrze linii kolejowej Wrocław Wałbrzych. Dzisiejsze prace prowadzone są z dala od tego miejsca.

– Na 65 kilometrze zakończyliśmy badania. Teraz trzeba tam przeprowadzić odwierty – mówi Piotr Koper – Przy dzisiejszych cenach rynkowych to koszt ok. 200 tysięcy złotych. Na to nas po prostu nie stać.

Czy nieoznaczony na planach szyb doprowadzi odkrywców do tunelu, zaczynającego się na 65 km, do którego mógł wjechać pancerny skład?

– Próbujemy tę zagadkę rozwiązać. Jeżeli moje przypuszczenia są trafne, to będzie nam łatwiej dostać się do tunelu tędy, niż przez 65 kilometr. Napewno dowiemy się, jakie było przeznaczenie tego szybu – może nie dziś, nie za tydzień – ale kolejna zagadka zostanie wyjaśniona.


wałbrzych zamek książ historia złoty pociąg