105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

House20
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

14-11-2018 | 09:11

Stara Kopalnia w Wałbrzychu ma już 4 lata


Stara Kopalnia w Wałbrzychu obchodzi swoje 4 urodziny. Miejsce, które stało się symbolem powstania z ruin i zniszczenia opartego przez stulecia na górnictwie miasta. Dziś mało kto pamięta, jak jeszcze dekadę temu wyglądał teren po byłej kopalni węgla kamiennego "Thorez”, mało kto przypomina też sobie ponury Wałbrzych z tamtych czasów. Mówi o tym Andrzej Partyka, były ratownik górniczy, obecnie przewodnik w Starej Kopalni: 

Plan rewitalizacji obiektu i jego skala do dziś budzą kontrowersje. Koszt inwestycji, pierwotnie szacowanej na 30 mln złotych zamknął się astronomiczną wręcz sumą ponad 160 milionów. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej od samego początku uczestniczył w pracach nad projektem. Potem, już jako prezydent miasta, musiał zmierzyć się z wagą rozpoczętej, gigantycznej inwestycji:

Po trwających dwa lata pracach udało się zakończyć inwestycję, w której znalazło się miejsce między innymi dla Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. O swojej przygodzie ze Starą Kopalnią mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor WOK:

Po 4 latach funkcjonowania Stara Kopalnia ma się całkiem dobrze: projekt rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni doczekał się wielu nagród i wyróżnień międzynarodowej rangi. O nowości i plany na przyszłość zapytaliśmy jej dyrektora, Jana Jędrasika:

Do wałbrzyskiej Starej Kopalni będziemy jeszcze wracać, przy okazji zbliżającego się wielkimi krokami święta górników: Barbórki.

Materiał przygotował nasz wałbrzyski korespondent, Jacek Zych. 

 

 

 

stara kopalnia wałbrzych