105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
10 czerwca 2023 - sobota Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty, Diany

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DEBIUTANCI PL

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
10 czerwca 2023 - sobota Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty, Diany

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
10 czerwca 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1543578852

Zerwany dach, połamane drzewa. Wiało ponad 100 km/h [FOTO]


Wiejący od wczorajszego wieczora wiatr zerwał dach na jednej z kamienic w Lubominie, w gminie Stare Bogaczowice. Przy podmuchach dochodzących do niemal 100 km na godzinę płat blachodachówki, jakim przykryty był dach, zadziałał jak gigantyczny żagiel. Mówi właściciel uszkodzonego domu:

Około północy zrobił się jakiś taki wir powietrzny. Podniósł część połaci dachowej no i ta część pofrunęła. Dach, nie wiem, może z dziesięć lat temu był robiony. No w sumie blachodachówka, no to lekkie, powinno to wytrzymać. Ale podniosło i pofrunęło, na to nie ma metody.

A poza tym ten wiatr jest jakiś taki... jakiś komin od strony Boguszowa Gorc, gdzieś tutaj od Jabłowa się zrobił. W Wałbrzychu mniej wieje, wszędzie w okolicy mniej wieje, tylko tutaj tak cholernie. Belki połamane, to trzeba wymienić. Trzeba wymienić blachodachówkę, która pofrunęła. Kilkadziesiąt tysięcy będą koszty. W nocy ma padać deszcz ze śniegiem, a ja mam dopiero mieszkanie po remoncie – to byłyby następne tysiące złotych wyrzucone w błoto.

Wójt gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech bezradnie rozkłada ręce:

Żadna gmina nie jest przygotowana na klęski żywiołowe. Tak samo i u nas – nieprzygotowani sensu stricto do zaopatrywania w pomoc każdego każdego budynku. Oczywiście mamy swoją Ochotnicza Straż Pożarną, dzisiaj będziemy próbować zabezpieczać jakieś środki dla pana, który został poszkodowany. No i na tym się kończy tak naprawdę nasza kompetencja. Pomagamy jak możemy, ale nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się całej Gminy na na prawdopodobieństwo huraganów, burz, nie wiem – powodzi... No takie życie.

Wiatr przysporzył sporo pracy strażakom. Na szczęście obyło się bez ofiar, a interwencje dotyczyły głównie połamanych drzew. Mówi kapitan Tomasz Kwiatkowski z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu:

Jeżeli chodzi o interwencje związane z silnymi podmuchami wiatru w dniu dzisiejszym i w nocy dnia wczorajszego, Straż Pożarna w Wałbrzychu na terenie powiatu odnotowała łącznie 6 interwencji: były to powalone drzewa, zarówno w Wałbrzychu jak i gminach ościennych, głównie na terenie gminy Stare Bogaczowice, natomiast także na terenie gminy Stare Bogaczowice, w Lubominie, został uszkodzony jeden z dachów.

Relację przygotował nasz wałbrzyski korespondent Jacek Zych. 

 

 


straż pożarna silny wiatr stare bogaczowice zerwany dach