105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 czerwca 2023 - piątek Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 czerwca 2023 - piątek Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
09 czerwca 2023 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1547802572

Pożegnanie Prezydenta Gdańska

W południe rozpocznie się pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


- aktualizacja 19.01

Msza pogrzebowa odbedzie się w gdanskiej Bazylice Mariackiej .
W uroczystościach wezmą udział; prezydent RP Andrzej Duda oraz delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim, Swoje uczestnictwo w ostatnim pożegnaniu prezydenta Gdańska zapowiedział też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. We mszy pogrzebowej uczestniczyć mają także byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Swój przyjazd do Gdańska zapowiedzieli: były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga. Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. W pożegnaniu Pawła Adamowicza udział mają wziąć także politycy wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Nabożeństwo pogrzebowe będzie transmitowane także na telebimach.
Tak będzie m.in. w Jeleniej Górze i Wrocławiu, W Jeleniej Górze przebieg uroczystości pogrzebowych będzie można oglądać na Placu Ratuszowy, w stolicy Dolnego Śląska ekran będzie ustawiony na wrocławskim Rynku, przed Starym Ratuszem, gdzie o godzinie 12.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe oddając cześć pamięci prezydenta Gdańska.

---------------------------------------------------------

Żałoba narodowa rozpoczyna się w piątek 18.01.19 o godzinie 17.00 i potrwa do soboty 19.01.19 do godz.19.00.

Odwołano wydarzenia kulturalne, wiele zostało przełożonych na inne terminy. W miastach całego kraju zaplanowano spotkania mieszkańców chcących uczcić pamięć zmarłego tragicznie Prezydenta, będą także transmisje z mszy żałobnej.

W związku z żałobą narodową odwołany został dzisiejszy spektakl pt."Żona do adopcji", który miał się rozpocząć o godz. 18.00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej . Przedstawienie Teatru Old Timers Garage przeniesione zostało na piątek 8 lutego.

Nie odbędzie się również zaplanowany na dzisiaj na pl. Ratuszowym w Jeleniej Górze 'Polonez Maturzystów 2019”. Wydarzenie będzie miało miejsce w innym terminie.

Nie wszystkie szkoły w regionie odwołały zaplanowane na sobotę studniówki, jednak zabawa rozpocznie się dopiero po godz. 19.00 , czyli już po zakończeniu żałoby narodowej.

W sobotę w dniu pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, planowane jest na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze spotkanie ludzi, którzy czują potrzebę refleksji i wspólnoty w tych trudnych chwilach. Zaproszeni są wszyscy, chcący spotkać się w tym dniu, w chwili, gdy w Gdańsku rozpoczynać się będą uroczystości pogrzebowe, tj. o godz. 12.00. Zebrani będą mogli oglądać przebieg uroczystości gdańskich na ustawionym na Placu telebimie. Swój udział zapowiedzieli harcerze jeleniogórskiego hufca ZHP. Informujemy tez, że przy okazji spotkania w holu przybudówki ratusza w godz. 11.00- 14.00 będzie można wpisać się do księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci Prezydenta Gdańska, natomiast dzisiaj księga będzie wyłożona do godz. 14.00 w holu UM przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze. Mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

W sobotnie południe 19 stycznia 2019 r., w ramach treningu Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania , na obszarze Miasta Jeleniej Góry zostaną uruchomione akustyczne syreny alarmowe poprzez wyemitowanie sygnału.
Wyemitowany dźwięk syreny będzie jednocześnie upamiętniał zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza.

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie wyłożona w Lwówku Śląskim w dniu uroczystości pogrzebowych. Wszyscy, którzy chcą w ten sposób pożegnać zmarłego, będą mogli wpisywać się do niej w sobotę w sieni Ratusza.
W związku z ogłoszą żałobą narodową zaplanowany w tym dniu Koncert Noworoczny odbędzie się w innym terminie, mówi Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego.

Jeszcze tylko dzisiaj w Bolesławcu można wpisać się do księgi kondolencyjnej tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Księga wystawiona jest w korytarzu głównym Ratusza. Uroczystą asystę pełnią w tym miejscu bolesławieccy harcerze.

Samorządowcy wspominają postać zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który był szanowany wśród kolegów po fachu. Wielu miało okazję go poznać. Wśród nich jest między innymi prezydent Bolesławca Piotr Roman, który z Pawłem Adamowiczem spotykał się wielokrotnie przede wszystkim na wielu oficjalnych spotkaniach dotyczących samorządu. Ostatni raz mieli okazję rozmawiać w zeszłym roku, podczas ogólnopolskiego kongresu Perły Samorządu w Gdyni.

 

W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza. W związku z ogłoszoną żałobą narodową przed wrocławskim Ratuszem nastąpi ponowne opuszczenie flag w asyście Straży Miejskiej Wrocławia i z udziałem wiceprezydenta Jakuba Mazura, natomiast dzisiaj z Placu Wolności na Plac Solny wyruszy marsz pamięci prezydenta Gdańska.

Do wspólnego marszu – z pl. Wolności, przez ul. Świdnicką, Rynek, na pl. Solny – dołączy również prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który w sobotę weźmie udział w pogrzebie Pawła Adamowicza w Gdańsku.
Wrocławianie będą też mogli uczestniczyć w sobotnich uroczystościach pogrzebowych dzięki transmisji na żywo (od godz. 12:00). Telebim będzie ustawiony na wrocławskim Rynku, przed Starym Ratuszem.
O godzinie 12.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe oddając cześć pamięci prezydenta Gdańska. Wpis do Księgi kondolencyjnej wyłożonej na parterze Starego Ratusza (Muzeum Miejskie) zostaje przedłużony do godz.18.00 w sobotę. Dzisiaj do księgi można się wpisywać do godz. 22.00.