105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
30 czerwca 2022 - czwartek | Imieniny: Emilii, Lucyny

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Ziutek Wieczorski

Gramy, bo kochamy muzykę!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
30 czerwca 2022 - czwartek | Imieniny: Emilii, Lucyny

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
30 czerwca 2022 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

25-01-2019 | 11:01

W Wałbrzychu podsumowali tegoroczny 4. Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2018


W Starej Kopalni w Wałbrzychu podsumowano  4. Festiwal Tradycji Górniczych.  Pochody, biesiady, uczta piwna - to była „najbogatsza” Barbórka od czasu zamknięcia kopalń – mówią jej organizatorzy. Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu:

Mamy za sobą już czwarty festiwal tradycji górniczych organizowany w Starej Kopalniw Wałbrzychu. Możemy się poszczycić tym, że podczas podczas tych oficjalnych uroczystości 4 grudnia, w paradzie górniczej uczestniczyło około 1000 osób. Barbórka to też  szychta rodzinna, która tak aktywnie propaguje tradycje górnicze wśród praktycznie całej wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i przyjeżdżających tu turystów. Co roku gościmy górników z bratniego miasta Freiberg, w którym do końca lat 60. XX wieku wydobywano rudę srebra. Gościliśmy przyjaciół, bo tak można powiedzieć, z czeskiego Zaclerza.

Przemysł wydobywczy w Wałbrzychu wygasł 25 lat temu. Byli górnicy, których wciąż jest w Wałbrzychu spora grupa, cieszą się z przekazywania tradycji na następne pokolenia:

Staramy się kultywować tradycje. Oczywiście tematyka tych biesiad już jest troszeczkę inna, bo nie ma tego żądła, tej kopalni. Pozostały wspomnienia... i żyjemy tymi wspomnieniami, tym co robiliśmy. Staramy się przede wszystkim przyciągać jak najwięcej młodzieży. W tym roku szkoły przygotowały młodzież – te stroje, czaka zrobione wprawdzie z papieru, no ale one były. Młodzież odpowiadała na pytania, była zorientowana.

Kolejna Barbórka już za rok, a w obchody święta górniczego relacjonował z Wałbrzycha Jacek Zych.

wałbrzych Barbórka