105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 grudnia 2021 - niedziela | Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

To będzie grane
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 grudnia 2021 - niedziela | Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty

Informujemy, że sygnał Muzycznego Radia testowo osiągalny jest w systemie DAB+ na kanale 10C (2 nadajniki) w woj. opolskim i na kanale 10B w woj. małopolskim. Od 28 września pracują w woj. śląskim 2 nadajniki na kanale 5B.                  

Breaking News
05 grudnia 2021 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

12-02-2019 | 09:02

40 lat po tragicznej wyprawie jeleniogórzan

'Śladami Uczestników' - to nazwa dwuetapowego projektu w 40 rocznicę wyprawy na Annapurnę Południową.


To jeden z kilku szczytów otaczających główny wierzchołek wznoszący się na wysokość ponad 8 tysięcy metrów nad poziom morza. To było największe przedsięwzięcie Karkonoskiego Klubu Wysokogórskiego. Najeżona pułapkami góra wznosi się na wysokość 7.219 metrów nad poziomem morza. 8 marca 1979 roku 15-osobowa ekipa pod kierunkiem Jerzego Pietkiewicza wyruszyła w dwóch grupach. Część wyjechała z boiska Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze, załadowaną po dach ciężarówką i ruszyli w szaloną trasę liczącą 10 tyś. km, przez południową Europę, Turcję, Irak, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie do Nepalu. Druga część ekipy poleciała samolotem do Nepalu. Góra została zdobyta, ale triumf został okupiony śmiercią trzech wspinaczy: Jerzego Pietkiewicza, Juliana Ryznara i Józefa Koniaka. Szczyt został zdobyty 29 kwietnia 1979 roku przez Krzysztofa Wielickiego i Kazimierza Śmieszko. 'Chcemy przypomnieć o tamtych czasach i tamtych ludziach stąd ten projekt ':- mówi Maciej Pietrowicz syn uczestnika tej wyprawy. Seminarium na ten temat odbędzie się na początku marca w Jeleniej Górze, lada dzień będą znane już szczegóły.

Lista uczestników wyprawy w Himalaje w 1979 roku: Konstanty Bałuciński, Zbigniew Czyżewski, Bogdan Dejnarowicz, Roman Hryciów, Józef Koniak, Marian Piekutowski, Jerzy Pietrowicz, Jerzy Pietkiewicz, Julian Ryznar, Wiktor Szczypka, Kazimierz Śmieszko, Marian Tworek, Krzysztof Wielicki, Ryszard Włoszczowski, Jerzy Woźnica.

wyprawa Annapurna śmierć w górach zdobycie szczytu