105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 czerwca 2023 - czwartek Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Noc na HitPlanecie

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 czerwca 2023 - czwartek Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
01 czerwca 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1550501912

Nowa Ruda z szansą na potężne narzędzie w walce ze smogiem [FOTO]


Wyciem syreny i okrzykami „chcemy powietrza” zebrani w noworudzkim rynku aktywiści Dolnośląskiego alarmu Smogowego próbowali zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zanieczyszczenia powietrza. Nowa Ruda od lat pozostaje niechlubnym liderem na liście najbardziej zagrożonych smogiem miast Polski.

Przyjechaliśmy tu, do Nowej Rudy, bo ma ona szansę aplikować, jako jedyne miasto w Polsce, do programu Stop Smog. – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – To jest nowy program, który będzie ogłoszony w marcu. Problem smogu dotyczy nie tylko Nowej Rudy. Są miejscowości bardzo podobne: Bystrzyca Kłodzka, małe miasteczka typu Wleń, Leśna, Kamienna Góra. Problem Dolnego Śląska polega na tym że my mamy kamienice, domy wielorodzinne. W tej chwili rządowy program Czyste Powietrze jest sensownym rozwiązaniem, ale dociera do jedynie do domów jednorodzinnych. Kamienice dolnośląskie i dolnośląskie miasteczka potrzebują wsparcia.

Co na to mieszkańcy? Chociaż zdają sobie sprawę z zagrożenia mówią wprost: Ci, którzy nie wyjechali, nauczyli się z tym żyć:

– Dopiero teraz się nam oczy otwierają, że to jest szkodliwe, że są jakieś czujniki. Całe życie w tym smogu żyjąc dopiero to do nas dociera, co się dzieje.

– Ja jestem na przedmieściach więc do mnie to może tak nie dociera, ale jednak przyjechałam teraz z ferii z dzieciakami i rzeczywiście – wyszłam do sklepu po chleb i zauważyłam tę różnicę.

Aktywiści przestrzegają: sytuacja jest gorsza, niż się może wydawać:

– Dzisiaj nie straszyliśmy tak bardzo, ale co czwarta śmierć w Nowej Rudzie związana jest z  zanieczyszczeniem powietrza. To wynika z ekspertyz. Mieszkańcy mówią, że żyje się średnio 2 lata krócej. Nie. Kilka dobrych lat krócej. Nie chcemy żeby ci ludzie stąd uciekali. To naprawdę świetne miejsce: jest linia kolejowa, są piękne góry w otoczeniu, jest możliwość rozwoju tej miejscowości. Ale kiedy ludzie się dowiadują, że to jest zanieczyszczenie powietrza, to prostu chcą stąd wyjeżdżać. Nie musi tak być. Musimy to zmienić.

Burmistrz miasta przyglądający się pikiecie z okna ratusza nie ucieka od problemu, jednak bezradnie rozkłada ręce:

– Skierowaliśmy wystąpienie do pana premiera Morawieckiego o wsparcie procesów walki ze smogiem. Ja ich nie widzę. Jesteśmy z tym sami. Jest program Czyste Powietrze, wiemy jak to wygląda. Jest program wsparcia z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  – bardzo ułomny, 15% z ewentualnego umorzenia z pożyczki. I tak wygląda wsparcie procesu walki ze smogiem w Polsce.


smog Nowa Ruda dolnośląski alarm smogowy