105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
18 maja 2022 - środa | Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Anna Tarkota

Raport Regionalny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
18 maja 2022 - środa | Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
18 maja 2022 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-03-2019 | 12:03

Mobilizacja ludzi gór. W kilka godzin zebrali 22 tys. na pomoc rodzinie zmarłego alpinisty


Przyjaciele z Polskiego Klubu Alpejskiego rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na pomoc dla rodziny Krystiana, pochodzącego z Walimia alpinisty, który w zeszłym tygodniu zginął podczas schodzenia z Mont Blank. Alpinista nie był ubezpieczony.

– Transport zwłok jest bardzo kosztowny. Krystian dopiero co wrócił z nart we Włoszech, myślę, że po prostu przegapił sprawę ubezpieczenia – powiedział Dziennikowi Robert Janiec, przyjaciel wspinacza, który zoganizował zbiórkę. – Żeby można było pochować go tu, w Polsce, rodzina poniosła olbrzymi koszt, związany z przewiezieniem zwłok, który przerósł ich możliwości finansowe. 

Członkowie PKA postanowili pomóc. Zebrane w ramach wewnętrznej zbiórki pieniądze nie wystarczyły na pokrycie całości wydatku. W sobotę w nocy zorganizowano więc zbiórkę internecie. W ciągu kilku godzin konto wpłynęło 22 tysięce, jakie potrzebne są na pokrycie zobowiązania.

– To że środowisko ludzi gór jest bardzo specyficzne, zżyte – to jedno. Ale Krystian był naprawdę bardzo wyjątkowym człowiekiem – dodaje Robert Janiec. – Jestem kompletnie zaskoczony ty, że w ciągu kilku godzin udało się zebrać całą kwotę.

Pochodzący z Walimia Krystian zginął 25 lutego 2019 roku w czasie schodzenia ze szczytu. Alpinista pochodził z Walimia.

W wyprawie brało jeszcze udział pięciu polskich i rosyjskich alpinistów, w tym Denis Urubko, który w styczniu ubiegłego roku brał udział w akcji ratunkowej w Pakistanie, gdzie alpinista ruszył na pomoc Francuzce Elisabeth Revol i Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi. Wszyscy uczestnicy wyprawy byli doświadczonymi alpinistami.

(JZ)