105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2022 - piątek | Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2022 - piątek | Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 10A ***                  

Breaking News
02 grudnia 2022 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-03-2019 | 12:03

Mobilizacja ludzi gór. W kilka godzin zebrali 22 tys. na pomoc rodzinie zmarłego alpinisty


Przyjaciele z Polskiego Klubu Alpejskiego rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na pomoc dla rodziny Krystiana, pochodzącego z Walimia alpinisty, który w zeszłym tygodniu zginął podczas schodzenia z Mont Blank. Alpinista nie był ubezpieczony.

– Transport zwłok jest bardzo kosztowny. Krystian dopiero co wrócił z nart we Włoszech, myślę, że po prostu przegapił sprawę ubezpieczenia – powiedział Dziennikowi Robert Janiec, przyjaciel wspinacza, który zoganizował zbiórkę. – Żeby można było pochować go tu, w Polsce, rodzina poniosła olbrzymi koszt, związany z przewiezieniem zwłok, który przerósł ich możliwości finansowe. 

Członkowie PKA postanowili pomóc. Zebrane w ramach wewnętrznej zbiórki pieniądze nie wystarczyły na pokrycie całości wydatku. W sobotę w nocy zorganizowano więc zbiórkę internecie. W ciągu kilku godzin konto wpłynęło 22 tysięce, jakie potrzebne są na pokrycie zobowiązania.

– To że środowisko ludzi gór jest bardzo specyficzne, zżyte – to jedno. Ale Krystian był naprawdę bardzo wyjątkowym człowiekiem – dodaje Robert Janiec. – Jestem kompletnie zaskoczony ty, że w ciągu kilku godzin udało się zebrać całą kwotę.

Pochodzący z Walimia Krystian zginął 25 lutego 2019 roku w czasie schodzenia ze szczytu. Alpinista pochodził z Walimia.

W wyprawie brało jeszcze udział pięciu polskich i rosyjskich alpinistów, w tym Denis Urubko, który w styczniu ubiegłego roku brał udział w akcji ratunkowej w Pakistanie, gdzie alpinista ruszył na pomoc Francuzce Elisabeth Revol i Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi. Wszyscy uczestnicy wyprawy byli doświadczonymi alpinistami.

(JZ)