105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Ziutek Wieczorski

Gramy, bo kochamy muzykę!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
17 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

26-03-2019 | 13:03

Książki zamiast ptaków w specjalnych budkach


Do specjalnych budek w Szczawnie-Zdroju wraz z rozpoczęciem wiosny wróciły książki. To pomysł sprzed dwóch lat zrealizowany w ramach Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają świat”, idea oparta na bookcrossingu.

Budki można znaleźć w parku czy koło biblioteki, generalnie w miejscach popularnych wśród mieszkańców i kuracjuszy. W sumie jest ich pięć. 

– To jest bookcrossing tak zwany. Polega na tym, że każdy może książkę wziąć, przeczytać i później odłożyć. Może przynieść swoją. Może pożyczyć ją sobie do domu. Są osoby, które przynoszą książki, te czasem giną, ale też jest dużo osób, które pilnują i dzielą się własnymi książkami, z których nie korzystają, a które, ktoś kto siedzi w parku mógłby przeczytać – mówi Magdalena Klimczak, dyrektor biblioteki w Szczawnie-Zdroju.

Pomysł chwalą także sami kuracjusze, którzy dość często fotografują szczawieńskie budki, by spróbować zachęcić do podobnej idei w swoich miastach.

– Baliśmy się na początku, że budki będą niszczone, że będą różne rzeczy tam wkładane, czasem rzeczywiście się tak zdarza, ale muszę powiedzieć, że budki wciąż po dwóch latach wyglądają bardzo ładnie. Mieszkańcy dbają o to i szanują. Często dzieci też zaglądają, głównie tu przy Parku Szwedzkim, to tam też wkładamy bajki dla dzieci – dodaje Klimczak.

szczawno-zdrój