105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 czerwca 2023 - poniedziałek Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 czerwca 2023 - poniedziałek Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 czerwca 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1558083210

Noc muzeów w Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki przygotowało szereg atrakcji na noc muzeów, wśród których będzie także zwiedzanie bolesławieckiego Ratusza.


Wernisaż wystawy - Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie oraz wernisaż wystawy czasowej - Od manufaktury magnackiej do przemysłu, będącej prezentacją ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, to tylko niektóre atrakcje jakie na jutrzejszą noc muzeów, przygotowało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

NOC MUZEÓW 18 MAJA 2019 R.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu otwarte w godz. 12.00-24.00

Dział Historii Miasta ul. M. Kutuzowa 14

- godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie”

Muzeum Českého ráje v Turnově od 30 lat gromadzi biżuterię historyczną i współczesną. Specyfika zbiorów podyktowana jest wielowiekowymi lokalnymi tradycjami dotyczącymi obróbki kamieni szlachetnych. Pobliskie Góry Izerskie i Karkonosze słyną z wydobycia kamieni szlachetnych: agatów, jaspisów, ametystów, karneoli, czeskich granatów oraz oliwinów. W Turnovie od przełomu XVI i XVII w. rozwijało się szlifierstwo kamieni szlachetnych, osiągając przed II wojną światową renomę światową. W 1884 r. założono tu pierwszą w Europie szkołę zawodową, specjalizującą się w szlifowaniu i osadzaniu kamieni szlachetnych.

Kolekcja ukazuje proces niezwykłej przemiany surowego kamienia w elegancką unikatową biżuterię. Ekspozycja prezentuje XIX-wieczną tradycyjną biżuterię z granatami, prace powstałe w szkole rzemieślniczej oraz współczesną biżuterię autorską, powstałą w ramach międzynarodowych plenerów jubilerskich, odbywających się w Turnovie od 1984 r.

- godz. 18.30-21.00 – warsztaty tworzenia biżuterii

Muzeum Ceramiki – Dział Ceramiki ul. A. Mickiewicza 13

- godz. 17.00 – wernisaż wystawy czasowej „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Wystawa ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach” – kuratorskie oprowadzanie

- godz. 19.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Od manufaktury magnackiej do przemysłu…”

- godz. 17.30-21.00 – warsztaty zdobienia porcelany

Muzeum Narodowe w Kielcach posiada największą w kraju kolekcję ceramiki z najstarszej polskiej, działającej do dziś wytwórni w Ćmielowie. Manufaktura w Ćmielowie swoje powstanie zawdzięcza Jackowi (Hiacyntowi) Małachowskiemu herbu Nałęcz. Fabryka w Ćmielowie rozpoczęła swoją działalność w 1809 r. jako farfurnia. Produkcję cenionej do dziś porcelany rozpoczęto tu w 1838 r. Obecnie „Ćmielów” jest wiodącą firmą produkującą porcelanę, która dzięki oryginalnemu wzornictwu, podbija światowe rynki. W dużej mierze jest to również zasługa, działającej od 2013 r., pionierskiej pracowni wzorniczej „Ćmielów Design Studio”, kierowanej przez Marka Cecułę.

Wystawa, stanowi przegląd produkcji ceramiki ćmielowskiej, począwszy od połowy XIX w. po przedmioty powstałe po 2000 r. Reprezentacja ponad 350 eksponatów, pozwala prześledzić zmiany jakie zaszły w technologii wytwarzania porce-lany oraz ukazuje różnorodność technik zdobniczych. Pośród zaprezentowanych przedmiotów znajdują się ponadczasowe przedstawienia figuralne autorstwa: Bogumiła Marcinka, Adama Siemaszki, Mieczysława Naruszewicza, Lubomira Tomaszewskiego i Hanny Orthwein oraz znane miłośnikom rodzimego wzornictwa serwisy „Goplana” Wincentego Potackiego i „Dorota” Lubomira Tomaszewskiego.

Nocne zwiedzanie z Muzeum

- godz. 21.00 i 22.00 – nocne zwiedzanie bolesławieckiego Ratusza (Urząd Miasta Bolesławiec, ul. Rynek 41) (obowiązuje rezerwacja telefoniczna, tel. 75 644 22 00).