105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

HitPlaneta
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Fabiana, Sebastiana

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
20 stycznia 2022 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

05-06-2019 | 10:06

Błyskotliwe dzieła w Filharmonii Dolnośląskiej

Błyskotliwe dzieła to spotkanie z twórczością trzech znakomitych kompozytorów.


Opera Oberon, ukończona przez Carla Marię von Webera zaledwie trzy dni przed wyjątkowo udaną premierą, zyskała ogromną przychylność publiczności. Mimo początkowego zachwytu, dzieło nie zagościło jednak na stałe w repertuarze światowych scen, w przeciwieństwie do Uwertury z niej pochodzącej.

Ta barwna kompozycja, łącząca poszczególne tematy opery - w tym motywy orientalne - będzie idealnym wstępem do V Koncertu skrzypcowego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór, z powodu charakterystycznego Alla turca zwany Tureckim, zawiera wszystkie przymioty, z których słynie twórczość kompozytora. We współczesnej kulturze postać Mozarta jawi się słusznie, jako nad wyraz wybitna i niespotykanie utalentowana. Często jednak zapominamy, że stała za tym ciężka praca, zaczynająca się we wczesnych latach dziecięcych.


II Symfonia C – dur Roberta Schumanna z 1846 roku została w rzeczywistości napisana jako trzecia. Jest ona utworem, który choć doceniony przez XIX w. publiczność, z czasem stracił swą popularność. Problemy zdrowotne kompozytora odbiły się na dziele, a ślady walki z chorobą wyrażone zostały uczuciowością, namiętnością, czy bolesnym tonem rezygnacji. Mimo wszystko podnoszący na duchu ton całości dzieła, w świetle ciężkich warunków powstania owej symfonii, wydaje się wyjątkowy.

Wykonawcy
Jerzy Kosek – dyrygent
Małgorzata Wasiucionek – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program
Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Oberon
Wolfgang Amadeus Mozart – V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
Robert Schumann – II Symfonia C-dur op. 61

WYDARZENIE NA FB

jelenia góra koncert Filharmonia Dolnoslaska w Jeleniej Górze filharmonia dolnośląska filharmonia w jeleniej górze błyskotliwe dzieła kompozytorzy weber mozart schumann wasiucionek kosek koncert symfoniczny