105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

30-08-2019 | 10:08

Powstanie polsko-niemiecki ośrodek badawczy CASUS

W Görlitz oficjalnie zapalono zielone światło dla trzyletniej fazy przygotowawczej polsko-niemieckiego ośrodka badawczego CASUS.


Jest to jeden z dwóch międzynarodowych instytutów badawczych, do utworzenia których zobowiązał się rząd Niemiec, stąd też w symbolicznym przekazaniu klucza do instytutu i konferencji towarzyszącej wydarzeniu uczestniczyło wielu ważnych gości w tym m.in.: Federalna Minister Edukacji i Badań, premier Saksonii oraz burmistrzowie Görlitz i Zgorzelca. Z racji charakteru przedsięwzięcia obecni byli także przedstawiciele świata nauki z Polski i Niemiec, reprezentujący m.in. Uniwersytet Wrocławski, instytuty badawcze w Dreźnie i Lipsku, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie oraz Instytut Maxa Plancka, które są partnerami nowo powstającego ośrodka. Mówi Renata Burdosz z Urzędu Miasta w Zgorzelcu.

Docelowo w Görlitz wybudowana zostanie nowa siedziba instytutu. Planuje się, że powstanie ona do 2023 roku na terenie byłej fabryki kondensatorów na nadbrzeżu Nysy Łużyckiej. Według planów będzie do niej prowadziła kładka łącząca polski i niemiecki brzeg. Do czasu powstania siedziby placówka będzie korzystać z kilku wynajętych budynków, które będą służyć za pomieszczenia naukowe.
W ośrodku badawczym CASUS będą pracować wyłonione w konkursach ekipy badawcze zajmujące się badaniami nad sztuczną inteligencją. Wyniki ich prac pomogą w badaniach nad klimatem, biologią, czy budową samochodów autonomicznych.

zgorzelec #goerlitz CASUS