105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 października 2021 - czwartek | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 października 2021 - czwartek | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Informujemy, że sygnał Muzycznego Radia testowo osiągalny jest w systemie DAB+ na kanale 10C (2 nadajniki) w woj. opolskim i na kanale 10B w woj. małopolskim. Od 28 września pracują w woj. śląskim 2 nadajniki na kanale 5B.                  

Breaking News
21 października 2021 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

08-10-2019 | 14:10

Bente Kahan kolejną laureatka Międzynarodowej Nagrody Mostu za rok 2019.

Statuetkę i podziękowania za mosty, jakie przerzuciła ponad uprzedzeniami, czasem i kulturami odbierze 25 października.


Wręczenie będzie miało miejsce na scenie Teatru im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Następnego dnia odwiedzi Zgorzelec i spotka się z mieszkańcami w Miejskim Domu Kultury. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

'Swoją twórczością artystyczną, zaangażowaniem, obraną drogą życiową i osobistą charyzmą Bente Kahan łączy i godzi różne wątki europejskiej kultury, religijności, etniczne bogactwo i żywiołowe nurty. Na przekór nasilającym się, zauważalnym tendencjom do zamykania się w swoich granicach, skupiania na tym, co swoje i odrzucania inności – otwiera, zaprasza, pokazuje piękno kulturowej różnorodności, uczy cieszyć się nią i szanować ją. I niewątpliwie jest w tym działaniu Budowniczą Mostów prawdziwie europejskiego formatu.” – czytamy w uzasadnieniu Stowarzyszenia na Rzecz Przyznawania Nagrody Mostu o laureatce, która odbierze nagrodę podczas wieczornej uroczystości, w piątek, 25 października, w teatrze w Görlitz. Następnego dnia, podczas otwartego spotkania w Miejskim Domu Kultury, w rozmowie z Januszem Pawulem, opowie o swoich motywacjach, inspiracjach i działaniach, dzięki którym od wielu lat z powodzeniem popularyzuje żydowską kulturę i historię, przypomina o żydowskim dziedzictwie Wrocławia, jej nowej małej ojczyzny i wypełnia powojenną pustkę po ludziach, których wojna prawie całkowicie wyeliminowała z życia europejskich społeczeństw.

Warto wybrać się na to spotkanie, bo Bente Kahan, urodzona w Norwegii piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, absolwentka studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, dyrektorka wrocławskiego Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej i laureatka dwunarodowej nagrody, to złożona i niezwykle interesująca osobowość. Członkowie kapituły docenili jej talent artystyczny, wrażliwość i tolerancję płynące z poczucia przynależności do prastarej tradycji. Określana 'Divą muzyki żydowskiej”, czaruje i zachwyca żydowskimi inkrustacjami kultury europejskiej, ratując je od zapomnienia i popularyzując na nowo wśród współczesnych odbiorców. Teraźniejszość dopełnia przy tym nie tylko muzyką i słowem, ale także trudnymi wątkami europejskiej historii, dbając o należne miejsce w zbiorowej świadomości dla holokaustu i jego ofiar. Pamięć o tragicznych kartach obecna w scenograficzno – muzycznych kolażach i spektaklach jak 'Głosy z Theresienstadt”, czy 'Wallstadt 13” to przypomnienie i przestroga. A coroczne 'Dni wzajemnego szacunku” w Synagodze Pod Białym Bocianem to lekcja otwartości.

Terminy wydarzeń:
25.10.2019r. – Teatr im Hauptmana w Görlitz, godz. 19.00 – odbiór statuetki przez laureatkę,
26.10.2019r. – Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, godz. 10.00 – otwarte spotkanie z laureatką.