105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 maja 2022 - środa | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 maja 2022 - środa | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
25 maja 2022 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

10-10-2019 | 09:10

Październik pełen KLASY(ki) w Filharmonii Dolnośląskiej!

Wschodnie Klimaty, Muzyka Świata, Polskie Diwy...światowo, regionalnie i po naszemu - tak zapowiada się październik w Filharmonii Dolnośląskiej.


Start w piątek 11 października. Muzyczną podróż ze swoimi gości Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze rozpocznie od koncertu Wschodnie Klimaty.

Paria - to nieco zapomniana opera Stanisława Moniuszki, którą otwiera wyjątkowa uwertura, często oceniana jako największa spośród kompozycji tego autora. Dzieło wymyka się utartym opiniom o kompozytorze, między innymi ze względu na instrumentację, dodatkowo podkreślającą indyjską tematykę.

We wschodnim klimacie pozostaje także żywiołowy Koncert na trąbkę Aleksandra Arutuniana, którego warstwa melodyczna i rytmiczna ujawnia ormiańskie pochodzenie kompozytora. Ciekawym punktem odniesienia do powyższych dzieł będzie VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, niezaprzeczalnie jednego z najważniejszych przedstawicieli zachodniej muzyki. Choć do dzieła nie przylgnął na stałe dodatkowy tytuł, to w literaturze, ze względu na pojawiającą się radość i pogodę rytmu często towarzyszy mu wiele tłumaczący, wagnerowski komentarz - „apoteoza tańca”.

Wykonawcy:
Zygmunt Rychert – dyrygent
Michał Tyrański – trąbka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program:
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Paria
Aleksander Arutunian – Koncert na trąbkę As-dur op. 94
Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92
Kup bilet bez logowania
Opis koncertu

Koncert objęty jest programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca.

A co jeszcze w październikowym repertuarze? Posłuchajcie: