105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 maja 2020 - piątek | Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Anna Tarkota

Raport Regionalny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 maja 2020 - piątek | Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli
29 maja 2020 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

08-11-2019 | 07:11

Akt oskarżenia dla oszusta matrymonialnego

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie oszustw matrymonialnych na szkodę 3 kobiet


40-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego ma na swoim koncie również szereg innych wyłudzeń, a zarzuconych mu przestępstw dopuszczał się od 2006 do 2016 roku. W tym czasie pozostawał w związku konkubenckim jednocześnie z czterema kobietami. Trzy z nich padły ofiarą oszustwa.

foto ( zdjęcie ilustracyjne)

Tomasz K. wiążąc się z pokrzywdzonymi zapewniał je o swoim zaangażowaniu uczuciowym, obiecywał małżeństwo i jednocześnie ukrywał fakt pozostawania w związku z innymi kobietami.

W tych warunkach doprowadził jedną z pokrzywdzonych do utraty domu o wartości ponad 400 tysięcy złotych, który został objęty zajęciem komorniczym. Ta sama pokrzywdzona pożyczyła oskarżonemu kwotę 70 tysięcy złotych, a także przekazała mu biżuterię wartą 10 tysięcy złotych.
Kolejna kobieta zawierała, a także udzielała zabezpieczenia kredytów, z których środki trafiały do podejrzanego. W ten sposób straciła należące do niej mieszkanie o wartości ponad 200 tysięcy złotych, a ponadto została zmuszona ogłosić upadłość konsumencką. Trzecia pokrzywdzona pożyczyła mężczyźnie łącznie przeszło 250 tysięcy złotych. Udzieliła także zabezpieczenia zaciągniętej przez niego pożyczki poprzez ustanowienie hipoteki na należącym do niej domu o wartości około 1 miliona złotych. Zobowiązania podejrzanego nie zostały spłacone, a dom pokrzywdzonej został zajęty przez komornika. Pokrzywdzone nie miały świadomości przestępczych działań Tomasza K., jak również nie wiedziały o innych konkubinach.
Całkowita szkoda wyrządzona przez Tomasza K. kobietom, z którymi pozostawał w związku oraz innym pokrzywdzonym, z którymi utrzymywał kontakty biznesowe, w tym wysokość zaciągniętych przez nich zobowiązań, to blisko 10 milionów złotych. Zarzucone oskarżonemu przestępstwa oszustwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Aktualnie toczą się postępowania cywilne w sprawie odzyskania utraconego na skutek przestępstw Tomasza K. mienia. Prokuratura aktywnie uczestniczy w tych działaniach, wspierając dążenia pokrzywdzonych.