105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
31 marca 2023 - piątek Imieniny: Beniamina, Dobromierza, Leonarda

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Ziutek Wieczorski

Gramy, bo kochamy muzykę!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
31 marca 2023 - piątek Imieniny: Beniamina, Dobromierza, Leonarda

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
31 marca 2023 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1574972042

"Stoimy nad przepaścią" - dramatyczny głos samorządowców!

Tylko Jelenia Góra straci minimum 50 mln. Jest to wynik przerzucania na samorząd lokalny kosztów polityki rządu.


Prezydenci Jeleniej Góry i Bolesławca oraz burmistrzowie Zgorzelca i Gryfowa Sląskiego, ten ostatni jest także szefem Konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów z byłego Województwa Jeleniogórskiego w alarmistyczny sposób przedstawili nadchodzące problemy samorządów, wynikające głównie ze zmian przepisów dotyczących finansów publicznych, a godzące w stabilność finansową samorządów w Polsce. Dla przykładu: ubytek dochodów własnych Jeleniej Góry z tytułu zmian przepisów dotyczących PIT szacuje się w roku 2020 na kwotę ok. 14 milionów złotych, niedopłatę subwencji oświatowej na kwotę ok. 29 mln zł, itp. Łącznie to prawie 50 mln, bez liczenia skutków podwyżki o ok. 70% cen energii elektrycznej, zapowiadanej na roku 2020.

Jest to wynik przerzucania na samorząd lokalny kosztów polityki rządowej. Uderzają w nas ubytki w podatku dochodowym od osób fizycznych, skutki podwyżek wynagrodzeń w oświacie oraz skutki podniesienia płacy minimalnej i zasad jej naliczania, podwyżki cen energii, wzrost kosztów usług, niedofinansowanie zadań zleconych - mówi prezydent Bolesławca Piotr Roman.


Dla przykładu: ubytek dochodów własnych Jeleniej Góry z tytułu zmian przepisów dotyczących PIT szacuje się w roku 2020 na kwotę ok. 14 milionów złotych, niedopłatę subwencji oświatowej na kwotę ok. 29 mln zł, itp. Łącznie to prawie 50 mln, bez liczenia skutków podwyżki o ok. 70% cen energii elektrycznej, zapowiadanej na roku 2020. – Dla nas wzrost płacy minimalnej i skutki tego w budżecie samorządów – powiedział P. Roman – wzrost cen energii, wzrost cen usług komunalnych i płacy nauczycieli – to 8 mln. Drastycznie ponieśliśmy kwoty wszystkich możliwych podatków, ale to daje raptem niespełna 5 mln. Wciąż mamy w budżecie ogromną dziurę. Rafał Gronicz wyliczył, że na PiT Zgorzelec straci ponad dwa miliony, ponad milion dopłacić będzie musiał do subwencji, tyle samo kosztować go będą zmiany w zasadach płacy minimalnej.

– Oświata kosztuje nas 11,5 mln – powiedział O. Poniźnik – a otrzymujemy w subwencji raptem 6,5 mln, co oznacza, że tylko z tego tytułu tracimy w budżecie ponad 5 mln zł. A że nie spina się finansowo system gospodarki odpadami, to „na dzień dobry” Gryfów Śląski dopłaci do tego 300 tys. zł. – Musimy dopłacić – powiedział O. Poniźnik – bo jeszcze trzy lata temu opłata środowiskowa za 1 tonę odpadów wynosiła 70 zł, w tym roku równa się 170 zł, a w przyszłym określono ją na 270 zł. Takiego tempa wzrostu kosztów nie uniosą bezpośrednio mieszkańcy.


- Nie chcemy ani się skarżyć, ani też szukać winnych – mówili zgodnie wszyscy czterej. – Faktem jest jednak, że na zaproszenie Rządu do dyskusji nie ma żadnej odpowiedzi, a nowe sytuacje wymagają zmian w przynajmniej dwóch ustawach, to znaczy ustawie o finansach publicznych oraz o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nie może bowiem być tak, że pojedynczymi decyzjami w sprawach, które są źródłem problemów finansowych samorządów demon tuje się stabilny do tej pory system, a nikt nie chce rozmawiać o tym, jak można spokojnie przeprowadzić niezbędne reformy.

#regionjeleniogórski #protestsamorządów