105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 lipca 2022 - sobota | Imieniny: Jagody, Urbama, Marii

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Sebastian Wysoczański

Top30.PL
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 lipca 2022 - sobota | Imieniny: Jagody, Urbama, Marii

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
02 lipca 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-12-2019 | 12:12

Kolejne linie od PKP SA przejął Urząd Marszałkowski

Urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego przejął kolejnych sześć odcinków linii kolejowych od PKP SA.


Urząd marszałkowski deklaruje ich rewitalizację i wznowienie ruchu pasażerskiego.
Chodzi o linię Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski, Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce, Kobierzyce – Piława Górna, Chojnów – Rokitki, Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia oraz
Kondratowice – Łagiewniki .
Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków zamieszkujących 4 powiaty: kamiennogórski, lwówecki, górowski i złotoryjski zyska łatwiejsze skomunikowanie z innymi miastami. Mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dolny Śląsk posiada własnego zarządce kolejowego odrębnego od PKP PLK, który od wielu lat zarządza już liniami z Wrocławia do Trzebnicy i ze Szklarskiej Poręby do granicy z Czechami. Teraz pod auspicjami Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei działać będzie trzecia linia z Dzierżoniowa do Bielawy przejęta pod koniec 2018 r. Ruch pasażerski do tego drugiego miasta wznowiony zostanie od 15 grudnia tego roku.

Przejęte przez Dolny Śląsk linie nie są niestety tymi, które region chciał przejąć w pierwszej kolejności. Bardzo ważna z punktu widzenia ruchu turystycznego linia z Jeleniej Góry do Karpacza wciąż pozostaje własnością PKP, a przepiękna linia z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego degraduje się z każdym dniem. Podobnie ma się sprawa z linią kolejową z Gryfowa do Świeradowa Zdroju, o której reaktywację od lat bezskutecznie walczą samorządowcy. Wciąż myśli o tym także urząd marszałkowski zlecając m.in. dla tego odcinka prace studialne.

 

urzad marszłakowski PKP S.A. linie kolejowe