105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2022 - sobota | Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Sebastian Wysoczański

Festiwal Hitów

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 grudnia 2022 - sobota | Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 10A ***                  

Breaking News
03 grudnia 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

16-01-2020 | 14:01

Chcą edukować turystów, przestrzegać i pomagać by byli wszyscy zadowoleni!

'Turystyczna Obsługa Szklarskiej Poręby' - to zbiór podstawowych zasad jakich powinni przestrzegać turyści którzy wkrótce przyjadą tłumnie na zimowe ferie


Ten swoisty kodeks który będzie lada dzień wydrukowany i powszechnie kolportowany zawiera na pozór rzeczy oczywiste, ale jak pokazały ostatnie dwa lata , to dla wielu przyjezdnych jednak nie. W zredagowaniu 'Turystycznej Obsługi Szklarskiej Poręby' brały udział wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo czyli oczywiście Policja, GOPR, Karkonoski Parki Narodowy, Lasy Państwowe , gestorzy bazy turystycznej czyli min. Ski Arena Szrenica czy Stowarzyszenie Bieg Piastów oraz oczywiście samorząd Szklarskiej Poręby.
Mówi burmistrz Mirosław Graf.

Szklarska Poręba PRZYCIĄGA turystów, narciarzy, przyrodników, poszukiwaczy przygód i złaknionych wypoczynku, a dojechać do nas nietrudno — są trasy rowerowe, szosy i kolej.

Wygodnym pociągiem

Do Szklarskiej Poręby przyjeżdża kilkanaście pociągów dziennie. Z różnych stron Polski i Czech. Warto poszukać dogodnego dla siebie połączenia. Kolej jest wygodna, niedroga i nie trzeba się martwić o parking. Stacja kolejowa Szklarska Poręba Górna jest akurat remontowana, lecz kasa biletowa, bistro oraz perony są dostępne.

Autem — dogodnie

Dojazd z większości kierunków jest szybki i sprawny. Owszem, zimą warunki jazdy bywają trudne. Niekiedy na jezdni leży śnieg. To normalne w górach. Dlatego na kołach powinny być odpowiednie opony, czasem przydadzą się na nie łańcuchy.

Są takie dni, jak początek zimowych ferii szkolnych, albo piątki przed dłuższymi weekendami, kiedy przyjeżdża do Szklarskiej Poręby więcej gości. Wtedy warto wyjechać z domu wcześniej. Mniej stresujący będzie przyjazd i wyjazd w innych godzinach niż poranne i popołudniowe szczyty ruchu.

Parkingi łatwo znaleźć

Jest ich w mieście kilkanaście. Są także darmowe miejsca postojowe, również przy stacjach kolejowych (za wyjątkiem — przez czas remontu — stacji Szklarska Por. Grn.). Ogrodzone miejsca parkingowe znajdują się przy większości obiektów noclegowych. Obok najpopularniejszych atrakcji miasta, np. SkiAreny Szrenica ilość miejsc postojowych jest ograniczona. Na narty można pójść lub skorzystać z taksówek i busów jeżdżących w obrębie miasta.

Po mieście

Najdogodniej poruszać się piechotą lub busami. W górach jeździ się trudniej niż na nizinach, dlatego lepiej zostawić auto. Szklarska Poręba jest rozległa, ale czyste powietrze i górskie lasy dają wiele przyjemności ze spaceru. To okazja by poznać miejscowość, motywacja do aktywności ruchowej, zachęta do podziwiania krajobrazów i korzystania z atrakcji.

Kiedy spadnie dużo śniegu — chodniki są białe, mogą być śliskie. W górach to normalne, lecz właśnie dlatego warto tu przyjechać — by zakosztować śnieżnej zimy!

Do Jakuszyc — części Szklarskiej Poręby, gdzie są łatwo dostępne trasy narciarskie dla biegaczy, skąd startuje osławiony Bieg Piastów, gdzie działa wiele wypożyczalni nart — można dojechać pociągiem. Odjeżdża ze Szklarskiej Poręby Górnej. Będzie wygodniej, tanio i bezstresowo.

Kiedy warunki śniegowe pozwalają, można bieganie narciarskie rozpocząć już z osiedla Huty. Wiedzie stąd w Góry Izerskie szlak narciarski do Jakuszyc.

Narty to nie żarty

To przyjemna i emocjonująca rekreacja, lecz wymagająca — zwłaszcza rozsądku. Zjeżdżając i biegając na nartach nie pijemy alkoholu! Pijany narciarz — to obciach. Za to nie jest nim kask na głowie. Choć nieobowiązkowy dla dorosłych — nikomu nie zaszkodzi.

Czas na wyciągu jest cenny. Dlatego można go zaoszczędzić kupując karnet dzień wcześniej. Kolejki do kolejki bywają w każdym ośrodku narciarskim, lecz oczekiwanie na wjazd do góry można sobie umilić towarzyską rozmową.

Sprzęt narciarski, zwłaszcza wypożyczony, jest bezcenny. Choć trasy narciarskie patrolują policjanci — nieupilnowany może zmienić właściciela. Lepiej temu zapobiegać.

Obszar Karkonoskiego Parku Narodowego jest udostępniony do jazdy na nartach i snowboardzie wyłącznie na zorganizowanych terenach narciarskich SkiAreny Szrenica. Jazdy poza tymi trasami zabraniają przepisy.

Mniemanie o własnych umiejętnościach narciarskich bywa zwodnicze. Góry nie znają litości, a braki przygotowania mszczą się surowo. Stoki zjazdowe to nie aleja bohaterów. Pomoc instruktora, rozgrzewka, rozpoczęcie zjazdów na łatwiejszej trasie przydadzą więcej splendoru niż połamane nogi.

Za bezpieczeństwo w ośrodku narciarskim odpowiada jego operator. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ratuje w górach — nie na trasie narciarskiej.

Trasy narciarskie są dla narciarzy

Nie dla saneczkarzy, nie miłośników jabłuszek i wszelkiego innego sprzętu niż narty i snowboard. Na sankach zjeżdżać można przy niektórych obiektach noclegowych, a także w niektórych ośrodkach narciarskich na wyznaczonych górkach.

Spacerowanie i saneczkowanie na trasach narciarskich to wielkie zagrożenie dla narciarza i saneczkarza.

Trasy narciarstwa biegowego

Ich przygotowanie ratrakami kosztuje dużo. W Polsce takich tras jest niewiele, a te w Szklarskiej Porębie są jednymi z najlepszych na świecie. Sporty zimowe w Górach Izerskich uprawia się tylko przez 3 miesiące w roku, więc piesi turyści mogą zrobić ukłon i omijać w drodze do Orla i Chatki Górzystów uczęszczane trasy biegowe. Będzie bezpieczniej.

Choć do lasów wolno wchodzić z psem, to wyłącznie na uwięzi. Z trasy — jak w mieście — dowody psiego apetytu sprzątamy. Rozbite butami lub zanieczyszczone trasy, to dowód braku elementarnej kultury użytkowników.

Zawsze warto się szanować, być wyrozumiałym dla początkujących, nawet tych najsłabszych i nieco nieporadnych. Każdy przecież kiedyś zaczynał.

Szlaki turystyczne w górach

To leśne ścieżki i drogi. Nikt ich nie odśnieża, ani nie przygotowuje specjalnie do spacerów. Bywają śliskie, czasem zasypane grubą warstwą śniegu — bezpieczeństwo zapewnią raczki na butach i kije.

Tak, jak trasy narciarskie, szlaki także nie służą do zjeżdżania na sankach i każdym innych sprzęcie, le wyłącznie do chodzenia.

GOPR nie jest taksówką. Ratowników nie wzywa się ze zmęczenia. Planując wędrówkę należy wziąć po uwagę pogodę, warunki na szlaku, własne siłyprzygotowanie. Nie wolno wychodzić za późno, a o wyjściu i planowanym powrocie zawsze warto powiadomić gospodarzy obiektu, w którym nocujemy, albo sąsiadów.W Szklarskiej Porębie działa tylko doraźna pomoc medyczna. Najbliższy szpital jest w Jeleniej Górze (23 km).

NIE MA ZŁEJ POGODY!

Bywa tylko nieodpowiednia do niektórych form aktywności. Wejście na Szrenicę, czy Wysoki Kamień to nie himalajska wyprawa. Nie warto wchodzić na przekór przeciwnościom. Jeśli pogoda jest nieodpowiednia do wędrówki, a w Karkonoszach i Górach Izerskich potrafi zmienić się gwałtownie — może się powiedzie się następnym razem? Czas można spędzić w inny sposób.

Informacja Turystyczna

Ma zawsze dobre informacje. Profesjonalny i życzliwy zespół pomoże w zagospodarowaniu wolnego czasu, podpowie gdzie, co i kiedy można zobaczyć, z jakich atrakcji skorzystać. Wiele wiedzy można znaleźć w Internecie. Warto z niej skorzystać przed przyjazdem.

Dobre wrażenie

...po sobie zostawić zawsze warto . Dobrze też, aby nie pozostawić po sobie śmieci. Zwłaszcza w lasach, na szlakach, w parkach, na chodnikach i ulicach. W Szklarskiej Porębie dbamy o naszą planetę; oszczędzamy wodę, ciepło i segregujemy śmieci. Gospodarze będą wdzięczni gościom za pomoc w tym względzie.

Przed odjazdem

Jeśli w menu ostatniej kolacji przed odjazdem był alkohol, swą kondycję kierowcy można sprawdzić alkomatem w komisariacie policji. Przecież nie ma co ryzykować zdrowia lub życia.

A gdy spotka nas pech i potrzebna będzie pomoc policjantów — można się z nimi łatwo skontaktować przez usługę Moja Komenda dostępną przez aplikację na smartfony. Poza ogólnopolskim numerem telefonu alarmowego 112, można skorzystać telefonować do Miejskiej Komendy Policji w Jeleniej Górze na numer 757 520 240.

Szklarska Poręba PRZYCIĄGA

Nie tylko zimą, nie tylko latem, ale przez cały rok. To urokliwa miejscowość górska, w której świetnie poczują się goście w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami, o różnej wrażliwości. Warto do nas wracać, warto ze Szklarską Porębą się zaprzyjaźnić...

 

 

#szklarskaporęba #turystycznaobsługaszklarskiejporęby #kodekszachowańturystów #bezpieczeństwo