105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 czerwca 2023 - piątek Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Sebastian Wysoczański

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 czerwca 2023 - piątek Imieniny: Pelagii, Dominika, Efrema

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
09 czerwca 2023 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1580118497

Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie

Przez tydzień na obiekcie Duszniki Arena w Dusznikach-Zdroju, rozgrywano 52. Mistrzostwa Europy Leśników w biathlonie.


Polska po raz pierwszy, w historii tych zawodów, była ich gospodarzem. Organizatorami wydarzenia były Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Miasto Duszniki-Zdrój. Do rywalizacji stanęło ponad 750 zawodników z 60 drużyn regionalnych oraz narodowych. Najstarszy startujący uczestnik miał 86 lat.

Atrakcje towarzyszące

Biathlonowe Mistrzostwa Europy są wydarzeniem otwartym dla lokalnej społeczności i turystów, których organizatorzy zapraszają do kibicowania. We wtorek, 21 stycznia, na dusznickim rynku, podczas uroczystego otwarcia zawodów, można było zobaczyć widowiskową paradę narodów z flagami drużyn narodowych, uczestniczyć w otwartym koncercie zespołu George Dyer Band oraz skosztować przysmaków pochodzących z lasu, serwowanych przez leśników na stoisku 'Dobre z Lasu”. W środę od rana na obiekcie Duszniki Arena trwały treningi strzeleckie, a następnie rozpoczęły się zawody otwarte dla widzów i kibiców. W czwartek i piątek o leśne atracje zadbali edukatorzy z Leśnych Kompleksów Promocyjnych 'Sudety Zachodnie” oraz 'Lasy Doliny Baryczy”. Stoiska edukacyjne były dostępne w Parku Zdrojowym przed Teatrem im. Fryderyka Chopina oraz przy stadionie Duszniki Arena, w obu miejscach można było również można skosztować produktów 'Dobre z lasu”.

W sercu Europy

Hasłem 'Tu bije leśne serce Europy” polscy leśnicy zachęcali swoich kolegów z zagranicy oraz kibiców do odwiedzenia leśnych ostępów Dolnego Śląska. Lasy zajmują tu 560 tys. ha i pełnią głównie funkcję ochronną. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu aż 74 % powierzchni lasów zostało zaliczonych do kategorii lasów ochronnych, głównie wodo- i glebochronnych. Dodatkowo, dolnośląskie lasy obfitują w wiele miejsc cennych przyrodniczo i ustawowo chronionych. Coraz szybszy rozwój cywilizacyjny pociąga za sobą zwiększające się zapotrzebowanie społeczeństwa na świadczone przez lasy funkcje – oprócz ochronnych, także rekreacyjne i turystyczne. Leśnicy z regionu udostępniają mieszkańcom i turystom m.in. trasy biegowe, narciarskie, rowerowe i inne. Na terenie RDLP we Wrocławiu mamy ich ponad 8 tys.km.

Dolnośląskie lasy to doskonały przykład realizacji funkcji produkcyjnych lasu z poszanowaniem funkcji przyrodniczej i potrzeb społeczeństwa.

Obiekt sportowy

52. EFNS odbyły się na obiekcie Duszniki Arena. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce, będący także jedynym w pełni profesjonalnym obiektem biathlonowym. Znajdują się tu dwie oświetlone trasy długości 1,3km i 2,4km, z kompletnym systemem naśnieżania oraz 30 stanowiskowa elektroniczna strzelnica przystosowana do relacji LIVE.

Leśno-sportowe pasje

Od 1969 roku zawody EFNS przyciągają licznie leśników z całej Europy, których poza wykonywanym zawodem, łączy także zainteresowanie narciarstwem biegowym. Pierwsza edycja zawodów EFNS odbyła się w Schwarzwaldzie. W ten sposób elitarny sport wyczynowy, jakim jest biathlon, od przeszło pięćdziesięciu lat sprzyja promocji leśnictwa, branży leśno-drzewnej, a także integracji europejskich pracowników sektora leśno-drzewnego. Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie (EFNS) to obecnie bardzo dobrze rozpoznawalne wydarzenie sportowe sprzyjające integracji przedstawicieli sektora leśno-drzewnego z różnych europejskich krajów oraz popularyzujące wymianę kulturową pomiędzy poszczególnymi narodowościami. Efektem współpracy jest rozwój sektora leśno-drzewnego w Europie, zgodnie z ideą zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, w tym utrzymanie zasobów leśnych Europy dla przyszłych pokoleń.