105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 września 2021 - czwartek | Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 września 2021 - czwartek | Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa

Informujemy, że sygnał Muzycznego Radia testowo osiągalny jest w systemie DAB+ na kanale 10C (2 nadajniki) w woj. opolskim i na kanale 10B w woj. małopolskim. Wkrótce podamy więcej szczegółów.                  

Breaking News
23 września 2021 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

29-01-2020 | 12:01

W hołdzie tym, którzy nieśli wolność

Żołnierze 'Czarnej Dywizji' z Żagania oddali hołd, żołnierzom amerykańskim.


Żołnierzom, którzy podczas II wojny światowej nieśli wolność polskim więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, pracy oraz jeńcom wojennym. Pomnik na cześć ich pamięci odsłonił ambasador Tomasz Szatkowski, stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy NATO i Unii Europejskiej. Mówi oficer prasowy 'Czarnej Dywizji' ppor. Marta Wieliczko.

foto ( st.chor.sztab. Rafał Mniedło )

W 1945 roku po zakończeniu działań wojennych w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec pozostało wielu Polaków. Byli to członkowie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, więźniowie obozów koncentracyjnych i pracy, jeńcy wojenni. Wielu z nich nie widziało możliwości powrotu do kraju.
Władze nadały im status osób wysiedlonych (Displaced Persons, DP-isi) i umieszczono ich w specjalnych obozach przejściowych lub osadach opróżnionych z niemieckich mieszkańców miedzy innymi Hohenfels. D. P. Polish Camp Hohenfels nazwany został przez jego polskich mieszkańców 'Lechowem'. Obóz położony był na płaskowyżu w odległości około 60 km od Ratyzbony (Regensburg).
Obozy te były organizowane i administrowane początkowo przez United Nations Relief and Rehabilitation Administration (Administracja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy) UNRRA, a od 1 lipca 1947 roku przez IRO (Międzynarodową Organizację Uchodźców). Ich celem było stworzenie lepszych warunków dla sprawowania nad uchodźcami kontroli, zaopatrzenia ich w żywność, odzież itd. oraz ułatwienia w przyszłości akcji repatriacyjnej. Według statystyk UNRRA w zachodnich strefach okupacyjnych było zarejestrowanych w maju 1945 roku ponad 900 tys. 'dipisów' - obywateli polskich.
W czasie wojny obóz w Hohenfels początkowo był używany przez alianckich podoficerów i nosił nazwę Oflag IIIC, dopiero później został przemianowany na Stalag 383, ponieważ przetrzymywano tu również szeregowców.

 


hołd żolnoerze obozy koncentracyjne wolność