
Na początek Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.
Koncert Nadzwyczajny z udziałem gwiazd muzyki klasycznej w piątek w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. w programie działa trzech wielkich kompozytorów Gioacchino Rossiniego, Niccolo Paganiniego i Ludwiga van Beethovena, mówi dyrektor filharmonii Tomasz Janczak.
A w niedzielę gratka dla najmłodszych melomanów.
Niedzielny Poranek Muzyczny - Jak muzyka opowiada bajki?
oraz 12.30
Do Muzykolandii zbliża się małymi kroczkami wiosna. Zasypane wcześniej drogi znów stają się widoczne i przejezdne. Pewnego dnia przed Pałacem Cesarzowej pojawia się nieskończenie wiele nutek, pauz i znaków muzycznych. To prapraprawnuki przybyły odwiedzić swoją prapraprababcię. Szybko zajęły całą podłogę w olbrzymim salonie i zgodnie skandowały: Babciu, chcemy bajkę!. W ten dzień Muzyka wygląda jak prawdziwa babcia – z chustą na głowie, kocem na kolanach i wielką księgą muzycznych bajek w rękach. Którą opowieść wybierze tym razem? Może wspólnie poprosimy o więcej niż jedną?
I kolejne muzyczne wydarzenie w Jeleniej Górze.
W ramach jednego z wydarzeń jeleniogórskich obchodów 'Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca, dzisiaj o godzinie 18.00 w auli Liceum Katolickiego przy ul. Kopernika 1 w Jeleniej Górze odbędzie się koncert 'W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.
Podczas koncertu duet Czajkowski-Piekarczyk zaprezentuje materiał ze wspólnej płyty 'Podziemna Armia powraca”. Zaprasza Jarosław Tarnowski.
To będzie wydarzenie!!!
GALA FINAŁOWA
23. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA:
29.02.2020, godz. 19:00
Teatr im C. K. Norwida w Jeleniej Górze, ul. Wojska Polskiego 38, 58 - 500 Jelenia Góra
NIGEL KENNEDY W RECITALU z Beatą Urbanek-Kalinowską
Zapraszamy na GALĘ FINAŁOWĄ 23. MFF ZOOM- ZBLIŻENIA, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursów festwalowych.
Galę uświetni wspaniały koncert, w którym wystapią:
Nigel Kennedy - skrzypce
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela
Wirtuoz skrzypiec i kompozytor, Nigel Kennedy, po raz pierwszy od 15 lat wystąpi w Polsce z recitalem muzyki klasycznej.
W prezentowanym programie, wyłamując się ze standardowej formy recitalu, zamiast akompaniamentu pianina, wraz z Kennedy’m wystąpi Beata Urbanek-Kalinowska, jedna z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek swojego pokolenia.
NIGEL KENNEDY od ponad dwudziestu pięciu lat uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów.Już od najmłodszych lat, będąc najsłynniejszym protegowanym Yehudi Menuhina, pobierał nauki w Szkole Menuhina (gdzie, jak się okazało po śmierci mistrza, legendarny skrzypek osobiście sfinansował całą edukację młodego Kennedy’ego), a następnie studiował w nowojorskiej Juilliard School of Music pod kierunkiem uznanej pedagog, Dorothy DeLay.
W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji i Australii. Wielokrotnie występował też – zarówno publicznie, jak i prywatnie – przed członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Artysta został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak m.in.: tytuł Artysty Roku, laur „za wybitny wkład w muzykę brytyjską, przyznawany przez UK Brit Awards, Złota Nagroda francuskiej sieci telewizyjnej Vivement Dimanche, kilka nagród Echo, amerykańskie nagrody Grammy, niemiecka nagroda Bambi czy szwajcarska Złota Róża z Montreux.
Kennedy ma w swoim dorobku imponującą dyskografię obsypaną mnóstwem nagród. Pierwszym nagraniem skrzypka, które spotkało się z wielkim uznaniem, był Koncert skrzypcowy E. Elgara, sprzedany w ilości 300.000 egzemplarzy. Jego pierwsze przełomowe nagranie Czterech pór roku Vivaldiego trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedające się nagranie muzyki klasycznej wszechczasów. Album sprzedał się w liczbie przekraczającej 2 miliony egzemplarzy i przez prawie dwa lata utrzymywał się na szczycie brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej. Drugi album z muzyką Vivaldiego, nagrany z Filharmonikami Berlińskimi, zdobył prestiżową niemiecką nagrodę Echo Klassik za najlepsze wykonanie XVIII-wiecznego utworu muzycznego, a także najwyższe wyróżnienie przyznawane w Austrii za wykonanie muzyki klasycznej, Nagrodę Amadeusza. Wśród innych bestsellerów artysty znalazły się też nagrania koncertów Bacha, Beethovena, Berga, Brahmsa, Brucha, Mendelssohna, Sibeliusa, Czajkowskiego i Waltona, a także nagrania utworów kameralnych i recitali. Jazzowe pasje skrzypka zaowocowały albumem Blue Note Sessions, nagranym wspólnie z gigantami jazzu – Ronem Carterem i Jackiem DeJohnette, a zrealizowanym pod czujnym okiem producenta Jaya Newlanda.
Beata URBANEK-KALINOWSKA ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego, uzyskała Diplôme Supérieur d’Enseignement – A l’unanimité w Ecole Normale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie prof. Paula Juliena. Ukończyła studia podyplomowe Solistenklasse w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie wiolonczeli prof. Petera Bucka.
Jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet. Jako koncertmistrz wiolonczel oraz partner duetowy Kennedy’ego występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Rosji. Jako gościnny koncertmistrz wiolonczel współpracowała z orkiestrami: Russische Kammerphilharmonie St. Petersburg, Oberösterreichische Jugendsinfonieorchester, Capella Gedanensis, Orchestre Philharmonique de Nice. Obecnie, również jako gościnny koncertmistrz wiolonczel współpracuje także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, którą współtworzy od początku istnienia zespołu.
Koncert w sobotę 29.02.2020 o godzinie 19.00
Kulminacyjny weekend 44. Biegu Piastów!
Sobotnia 50 skrócona do 42km, ale za to będzie na jednej pętli.

Niemal 7 tyś uczestników z 30 krajów z 3 kontynentów zgłosiło się na 44 Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego, który rozpoczął się w minioną sobotę i potrwa do niedzieli, 1 marca. Jego areną są wspaniałe trasy w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Wiele wskazuje na to, że padną dwa rekordy frekwencyjne: na 25 kilometrów - prawie dwa tysiące osób natomiast w biegu na 50 km dotychczasowa rekordowa frekwencja wynosiła 1592 osoby, teraz na pięćdziesiątkę zapisało się około 1850 biegaczy. Tak czy inaczej przed nami kulminacyjny weekend 44 Biegu Piastów który rozpocznie jutro bieg na 6 i 30 km. Sobotnia pięćdziesiątka to rzecz jasna dystans umowny, miało być 48 km ale ze względu na warunki skrócono ją do 42 km - za to na jednej pętli.
Również na 25 km pobiegną szefowie Wordloppet - prezydent Juha Viljamaa z Finlandii i dyrektor zarządzająca Epp Paal z Estonii. Międzynarodową obsadę wzmocnią też dyrektorzy biegów Worldloppet z Islandii i Włoch (słynnej Marcialongi) - obaj pobiegną na 50 km.
Biegi na 50 km i 25 km to danie główne 44 Biegu Piastów. Wcześniej zobaczymy biegi na 6 kilometrów (coś w rodzaju rozgrzewki i szansy debiutu dla początkujących), 30 km (jedyny bieg techniką dowolną, czyli w praktyce łyżwą). Te cztery biegi zostaną rozegrane w główny weekend Biegu Piastów (28 i 29 lutego oraz 1 marca).
Bieg Piastów utrzymuje status zawodów zarówno rodzinnych, na które zjeżdżają familie rozrzucone po różnych częściach Europy, jak i wyczynowych dla zawodników z górnej półki, oraz globalnych. Najwięcej zawodników spoza Polski zgłosiło się z Czech - prawie 400. To najwięcej w historii, na co z pewnością ma wpływ partnerstwo Biegu Piastów z czeskim cyklem biegów długodystansowych SkiTour - punkty do rankingów SkiTouru można zdobywać na Piastach. Na liście startowej są też zawodnicy z m.in. Kanady, Australii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii. Najliczniej reprezentowane miasta to Warszawa, Wrocław, Jelenia Góra, a spoza Polski Drezno.
Jak zwykle Bieg Piastów będzie pełen atrakcji pozasportowych. W programie jest expo, czyli targi czołowych producentów sprzętu sportowego, oraz strefa rozrywki, w której będzie można poćwiczyć i pobawić się pod opieką animatorów. W pierwszy weekend rozegrane zostaną dwa biegi dla dzieci - Wyprawa Zuchów i Bieg Przedszkolaka.
Dojazd do Jakuszyc w główny weekend Biegu Piastów zostanie zapewniony przez bezpłatne autobusy z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Biuro wydawania numerów startowych będzie usytuowane w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.
Organizatorem Biegu Piastów jest Stowarzyszenie Bieg Piastów ze wsparciem około 160 wolontariuszy oraz licznych partnerów, sponsorów i instytucji wspomagających. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź, a Sponsorem Wspierającym PGE Polska Grupa Energetyczna.
Program sportowy
28.02.2020 Bieg na 6 km
28.02.2020 Bieg na 30 km
29.02.2020 Bieg na 50 km
1.03.2020 Bieg na 25 km
Wokół Biegu Piastów
Strefa PKP Intercity i firmy Tarczyński
W hali namiotowej PKP Intercity swoje miejsce znajdzie Strefa sportowa, która zostanie wyposażona m.in. w symulatory, trenażery, miejsce do aktywności sportowych z trenerem (np. rollercoster 5D, skoki narciarskie, jazda bobslejem, rzucanie śnieżkami do celu). Każdy będzie mógł się poczuć jak mistrz sportów zimowych dzięki nowoczesnym symulatorom VR. Strefę aktywności wzbogaci trening z trenerem jazdy i biegania na nartach, który będzie przeprowadzał m.in. rozgrzewki. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Profesjonalni animatorzy, instruktorzy narciarstwa i trenerzy sportowi przygotują profesjonalne ćwiczenia. Rozgrzewki będą prowadzone wewnątrz i na zewnątrz strefy, aby przyciągnąć uwagę uczestników BP.
Animator poprowadzi ciekawe zabawy na śniegu z najmłodszymi, jak np. rękawiczkowe tic tac toe, rzut śnieżką do celu, największa kula śniegowa w 15 sek, zimowy tor przeszkód, budowanie śniegowego "Edka" - maskotki PKP IC. i wiele wiele innych.
Strefa rozgrzania to bar z ciepłymi napojami, punktem wydawania gadżetów za udział w aktywnościach Strefa chill out komfortowe poduchy i kanapy pozwolą na wypoczynek np. udanym biegu. Nie zabraknie totemu z quizem z pytaniami o PKP IC oraz Bieg Piastów, ulepszonej, unowocześnionej fotobudki, w której każdy uczestnik będzie mógł nagrać krótkie życzenia w formie filmu (z filtrem padającego śniegu) i wysłać jako wiadomość mailową.
Całość strefy uświetni nasza maskotka IC "Edek" , który będzie chętnie pozował do zdjęć oraz rozbawiał gości strefy. Dodatkowo na gości kolejowej kawiarenki IC będą czekać bardzo ciekawe nagrody za udział we wszystkich aktywnościach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Firma Tarczyński zadebiutuje w Jakuszycach, przygotuje swoją specjalną strefę kulinarną, w której między innymi odbędą się warsztaty kulinarne z uczestnikiem programu MasterChef Szymonem Czerwińskim. Ponadto w namiotach rywalizacje i zabawy dla dużych i małych. Całość dopełni foodtruck ze specjałami Tarczyńskiego.
Decathlon INOVIK strefa nart testowych będzie dostępna przez cały tydzień festiwalowy. Będzie można bezpłatnie skorzystać z porad dotyczących doboru sprzętu, nauki biegania I praktycznych informacji przekazywanych przez specjalistów z Decathlonu.
Strefa Expo z ekspozycją najbardziej znanych i rozpoznawalnych brandów związanych z narciarstwem biegowym oraz turystyką górską.
STREFA SPORTU PKO BANKU POLSKIEGO
Kolejny raz PKO Bank Polski jest partnerem generalnym największego biegu narciarskiego w Polsce, który przyciąga biegaczy z niemal 30 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii.
Na tegoroczny 44. Bieg Piastów, PKO Bank Polski przygotował wiele atrakcji. Zaprasza do specjalnej strefy sportu, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił na symulatorze jazdy na nartach i snowboardzie, a na stanowisku z grą VR wcielić się w rolę sportowca uprawiającego biathlon.
W Zdrojowym Teatrze Animacji w najbliższą niedzielę Hemar z homarem. Szlagiery przedwojennego kabaretu
Muzyczny spektakl dla młodzieży i dorosłych, który przeniesie nas w czasie do kabaretów przedwojennej stolicy, gdzie występowały największe gwiazdy ówczesnej estrady, teatru i kina. Doskonale znane szlagiery Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Andrzeja Własta i innych autorów oraz mniej znane piosenki z tamtego okresu zabrzmią w nowych aranżacjach Jacka Szreniawy.
Mogą Państwo liczyć na ponad godzinę dobrej muzyki i piosenki, których teksty są zadziwiająco aktualne. Całość uzupełnia ciekawa scenografia i zabawne zabiegi inscenizacyjne. A skąd ten homar? Wszystko okaże się na końcu.
W programie piosenki takie jak:
- "Tango Milonga"
- "Ja się boję sama spać"
- "Już taki jestem zimny drań"
- "Umówiłem się z nią na dziewiątą"
- "Miłość ci wszystko wybaczy"
i wiele innych znanych przebojów.
Sprawdzamy jeszcze marcowy repertuar Kina Lot w Jeleniej Górze.