105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 marca 2023 - sobota Imieniny: Marioli, Wieäczysława, Ireneusza

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Dawid Wenzel

The Best of HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 marca 2023 - sobota Imieniny: Marioli, Wieäczysława, Ireneusza

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
25 marca 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1585144702

Dramatyczna sytuacja mieszkańców pogranicza pracujących w Czechach i w Niemczech

Obowiązek odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę Polski w związku z pracą na terenie państw sąsiednich


Minister Zdrowia wprowadził zmiany do rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na terenie Polski stanu epidemii z dnia 20 marca 2020r. Pojawiły się nowe ograniczenia, które będą obowiązywały do 11 kwietnia. Zmiany dotykają wielu obszarów codziennego funkcjonowania każdego z nas i nakładają na nas różne ograniczenia, w tym jedną szczególnie istotną z punktu widzenia pracujących za granicą, to jest w Niemczech i Czechach, która zacznie obowiązywać w nocy z czwartku, 26 na piątek, 27 marca. Wprowadza ona obowiązek odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę Polski w związku z pracą na terenie państw sąsiednich. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.


Przed ogłoszeniem tych zmian, czyli do 26 marca 2020 r. osoby świadczące pracę w państwach sąsiednich, czyli w naszym przypadku w Niemczech i Czechach, były przy przekraczaniu granicy zwolnione z tej dwutygodniowej kwarantanny. Od 27 marca 14-dniowa kwarantanna będzie dotyczyła także ich.

W rozporządzeniu znajduje się też zapis, że od 27 marca 2020r. osoba przekraczająca granicę Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym może otrzymać od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny określonej w §2 ust.2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020r. nie wiem jednak, jak niemieccy i czescy pracodawcy będą do tego zaświadczenia podchodzić.
"Sprawy związane z zatrudnieniem nie leżą wprawdzie w kompetencjach miasta , ale to wszystko dotyka mieszkańców, dlatego chcemy spróbować pomóc, staramy się uprzedzać z wyprzedzeniem, aby nie zostali zaskoczeni. Póki co, zamieścimy na naszej stronie informację EURES TriRegio, w której znajdą Państwo wiele sugestii, które być może okażą się pomocne" - mówi burmistrz Rafał Gronicz. 

#zgorzelec #pogranicze #koronawirus