105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Ziutek Wieczorski

Gramy, bo kochamy muzykę!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
17 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-04-2020 | 10:04

Odpowiedź Marszałka na list Prezydenta Jeleniej Góry


Prezydent Jeleniej Góry opublikował list otwarty do Marszałka Województwa Dolnośląskiego w którym wyraża swoje skrajnie zdziwienie z faktu, że z 41 milionów złotych, przeznaczonych na walkę z koronawirusem ANI JEDNA ZŁOTÓWKA NIE TRAFI DO WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM SZPITALNEGO KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ, szpitala dla którego organem założycielskim jest właśnie Urząd Marszałkowski. Jak pisze jest w stanie zrozumieć relatywnie duże kwoty dla szpitali wrocławskich, czy dla szpitali specjalistycznych- zakaźnych w regionie, niezależnie od ich podporządkowania. Jednakże niezauważenie znaczenia – a w zasadzie wręcz istnienia jeleniogórskiego szpitala w tak krytycznym dla ochrony zdrowia momencie – jest nie do pojęcia i nie do przyjęcia. Tyle Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Natomiast Marszałek Województwa Cezary Przybylski powiedział nam że jest to ocena skrajnie niesprawiedliwa i nieprawdziwa.

List otwarty Prezydenta Jeleniej Góry:

Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Szanowny Panie Marszałku,
Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację o podziale środków specjalnych, wyasygnowanych przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego dla szpitali i jednostek pogotowia ratunkowego, z przeznaczeniem na zwalczanie pandemii koronawirusa.
Nasze skrajnie zdziwienie budzi przede wszystkim fakt, że znaczącej kwocie 40 milionów złotych, przeznaczonej na ten cel ANI JEDNA ZŁOTÓWKA NIE TRAFI DO WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM SZPITALNEGO KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ, szpitala dla którego organem założycielskim jest właśnie Urząd Marszałkowski.
Jesteśmy w stanie zrozumieć relatywnie duże kwoty dla szpitali wrocławskich, czy dla szpitali specjalistycznych- zakaźnych w regionie, niezależnie od ich podporządkowania. Jednakże niezauważenie znaczenia – a w zasadzie wręcz istnienia jeleniogórskiego szpitala w tak krytycznym dla ochrony zdrowia momencie – jest nie do pojęcia i nie do przyjęcia.
Niestety – musimy skonstatować, że w symbolicznej formie jest to dowód braku szacunku dla setek pracowników tego Szpitala, którzy od tygodni poświęcają się swojej pracy, nie bacząc na osobiste bezpieczeństwo. Jest to też wyraz nie liczenia się z bezpieczeństwem nie tylko ponad 300 tys. mieszkańców Miasta i Powiatu Jeleniogórskiego, ale też powiatów ościennych, bowiem Szpital ten pracuje także dla pacjentów szeroko rozumianego regionu.
Chcielibyśmy uznać ten niedobry gest za przypadkowy, możliwy do korekty, niemniej musimy widzieć w tym celowe rozstrzygnięcia, bowiem w grupie dofinansowywanych dodatkowymi środkami stacji Pogotowia Ratunkowego jeleniogórskie dostało najmniej środków, dokładnie 1,5 mln, czyli nie tylko ponad trzykrotnie mniej, niż wrocławskie, ale też dwukrotnie mniej, niż porównywalne, legnickie. Przypominamy, że obszar działania jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego sięga od Kamiennej Góry do Lubania, więc obejmuje znaczącą część południowo-zachodniej części Dolnego Śląska.
Protestujemy – w imieniu pracowników służby zdrowia tych jednostek, a przede wszystkim mieszkańców. Nie godzimy się z takimi ocenami zaangażowania w pracę dla dobra mieszkańców, ani z takimi szacunkami potrzeb jednostek służby zdrowia na naszym terenie. Oczekujemy szybkich i wyrazistych korekt w tym podziale, z uwzględnieniem placówek w Jeleniej Górze.
Będziemy zabiegać o zajęcie wyraźnego stanowiska w tej sprawie zarówno ze strony Pana Marka Obrębalskiego, przewodniczącego Społecznej Rady Szpitala, jak i Senatora Krzysztofa Mroza, mając nadzieję, że w dobrze rozumianym interesie swoich społecznych powinności zechcą podjąć skuteczną interwencję w tej sprawie.


Odpowiedż rzecznika Marszałka Województwa Dolnośląskiego Michała Nowakowskiego


Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze otrzymał od Marszałka Województwa 400 tys. zł na natychmiastowy zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Ta bezzwłoczna decyzja, podjęta poza wdrażanym Pakietem Ochronnym podyktowana była koniecznością szybkiego zabezpieczenia w środki ochrony osobistej dla personelu tak ważnej placówki medycznej obejmującej opieką mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej.

Pacjenci Szpitala w Jeleniej Górze, u których potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem lub istnieje podejrzenie zakażenia ewakuowani są do Szpitala Jednoimiennego - Zakaźnego w Bolesławcu bądź w Legnicy, które dedykowane są walce z epidemią.

W ramach Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia w sposób natychmiastowy skierowaliśmy bardzo duże wsparcie finansowe dla Szpitali Zakaźnych dedykowanych opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Wsparcie skierowaliśmy również do wszystkich jednostek Pogotowia Ratunkowego w Województwie ponieważ są to jednostki medyczne znajdujące się wprost na pierwszej linii walki z epidemią. Pogotowie w Jeleniej Górze otrzymało konieczne wsparcie zgodne ze zgłoszonym zapotrzebowaniem. Kwota 1,5 mln zł nie jest kwotą małą. Pogotowie zakupi dzięki temu szereg rodzajów sprzętu – przede wszystkim środki ochrony osobistej (zestawy ochronne – kombinezony, maski, gogle, przyłbice), aparaturę podtrzymującą oddychanie i akcję serca (defibrylatory, respiratory) oraz nowy ambulans.

Pakiet dla Ochrony Zdrowia jest działaniem odpowiadającym na potrzeby sprzętowe i materiałowe wszystkich jednostek "frontowych", ale ze względu na trudną sytuację epidemiczną na Dolnym Śląsku pakiet jest projektem otwartym i będzie odpowiadał dynamicznie zmieniającym się warunkom.