105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 października 2021 - środa | Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 października 2021 - środa | Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana

Informujemy, że sygnał Muzycznego Radia testowo osiągalny jest w systemie DAB+ na kanale 10C (2 nadajniki) w woj. opolskim i na kanale 10B w woj. małopolskim. Od 28 września pracują w woj. śląskim 2 nadajniki na kanale 5B.                  

Breaking News
20 października 2021 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

30-10-2020 | 13:10

Sejmik za protestem kobiet!

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął podczas sesji stanowisko w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.


Czytamy w nim min. że solidaryzując się z kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości, uznaje , że w demokratycznym państwie każdy jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone. Mówi w-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Marszałek Cezary Przybylski:
" Przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego stanowisko jest wyrazem naszej solidarności z Kobietami, które manifestują swoje prawo do wyboru. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji de facto pozbawiła Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości. W tej sytuacji mieliśmy obowiązek wyrazić nasze zaniepokojenie wobec skutków, jakie wywołał ten wyrok, ale i pokazać nasze wsparcie dla Polek i Polaków, którzy wyszli na ulicę w celu zamanifestowania swoich poglądów."

Stanowisko Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji

- Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża niepokój wobec skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W jego efekcie w całym kraju wybuchła fala protestów i społecznego oburzenia. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że to właśnie w niebezpiecznym czasie pandemii tysiące Polek i Polaków wyszło na ulice w celu zamanifestowania swoich poglądów.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego narusza tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, pozbawiając Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości, które to wartości są fundamentem umowy społecznej gwarantowanej konstytucją.
Wobec powyższego, Sejmik Województwa Dolnośląskiego solidaryzując się z Kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości podejmuje niniejsze stanowisko uznając tym samym, że w demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje jednocześnie o manifestowanie swoich przekonań przez wszystkich uczestników toczącej się debaty, w formie i treści odnoszącej się z szacunkiem do wartości historycznych i kulturowych, w tym tradycji debaty i tolerancji, które stanowią spuściznę wielu pokoleń Polaków oraz w sposób uwzględniający aktualną sytuację sanitarno-epidemiczną w kraju. -