105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 maja 2022 - wtorek | Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

Wehikuł Czasu - powtórka
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 maja 2022 - wtorek | Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** Możecie też nas słuchać w woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) *** W woj. małopolskim i podkarpackim na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy na kanale 5B, również z dwóch nadajników ***                  

Breaking News
17 maja 2022 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

26-11-2020 | 14:11

Saperskie manewry

W czwartek 26 listopada br. żołnierze kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) kontynuowali szkolenie


W czwartek 26 listopada br. żołnierze kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) kontynuowali szkolenie z wykonywania zadań w zakresie budowy zapór inżynieryjnych, tym razem szkolenie dotyczyło obsługi i posługiwania się WŁWD (Wyrzutnią Ładunków Wydłużonych Dużych).

Głównym przeznaczeniem wojsk inżynieryjnych jest wspieranie pododdziałów ogólnowojskowych podczas prowadzenia działań bojowych, zapewniając im mobilność i usamodzielniając je w zakresie pokonywania zapór inżynieryjnych zwłaszcza minowych. Saperzy wykonują złożone prace, które wymagają specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu inżynieryjnego. Jednak jednym z najtrudniejszych zadań jest pokonywanie zapór inżynieryjnych, zwłaszcza minowych. Aby wykonać to zadanie, wykorzystywane są między innymi specjalne zestawy do torowania z wyrzutniami ŁWD.

Wyrzutnia WŁWD jest przeznaczona do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym, za pomocą ładunku wydłużonego, zamontowanego na pojeździe bazowym. Klapa pojemnika stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego, do którego podłączony jest ładunek wydłużony składający się z 5 lin z materiałem wybuchowym. Zajęcia były praktyczną weryfikacją saperów w obszarze wykonywania przejść w zaporach sposobem wybuchowym” - mówi por. Andrzej Dobrzyński, 10BKPanc.

Taka wyrzutnia to pół tony materiału wybuchowego rozłożonego w pięciu 100-metrowych linach. Ładunek taki po wystrzeleniu i wyciągnięciu przez silnik rakietowy spada na pole minowe, a następnie wybucha. W wyniku eksplozji następuje detonacja min ustawionych na polu minowym dając tym samym możliwość przejścia pododdziałom ogólnowojskowym”. opisywał dalej por. Dobrzyński.

Szkolenie odbywało się na świętoszowskim poligonie w rejonie Wzgórza Artyleryjskiego, a obserwowali je między innymi kursanci z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia.

Zajęcia zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu teoretycznym szkolonych. Uczestników zapoznano z przeznaczeniem, danymi techniczno – eksploatacyjnymi ładunku wydłużonego oraz przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas obsługi. Saperzy przeszli cykl szkoleń teoretycznych i ćwiczeń. Uczyli się m.in. zachowania w przypadkach uszkodzenia zespołów składowych wyrzutni i awaryjnego zrzucania ŁWD oraz właściwej eksploatacji i obsługiwania technicznego, a także zasad bezpieczeństwa podczas przewożenia, przechowywania zestawów oraz ich użytkowania.

W etapie drugim żołnierze samodzielnie przygotowywali ładunek do strzelania i montowali wyrzutnię na przyczepie P2P. W trzecim, ostatnim etapie następowało uzbrajanie i odstrzelenie ćwiczebnych i bojowych zestawów ZB-WŁWD oraz ZC-WŁWD.