105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 lipca 2022 - piątek | Imieniny: Haliny, Mariana, Marcina
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 lipca 2022 - piątek | Imieniny: Haliny, Mariana, Marcina

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
01 lipca 2022 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

30-11-2020 | 09:11

Przygotowania do neutralizacji bomby lotniczej

Bomba lotnicza produkcji radzieckiej została odnaleziona podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.


W sali narad Starostwa Powiatowego w Lubaniu odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, przedstawicieli służb mundurowych i specjalistów w sprawie podjęcia decyzji o neutralizacji znalezionego niewybuchu bomby lotniczej. Bomba lotnicza produkcji radzieckiej została odnaleziona podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Znalezisko waży 100 kilogramów, ma 80 centymetrów długości i 30 centymetrów średnicy. Żeby saperzy mogli ją usunąć, konieczna będzie ewakuacja mieszkańców części miasta.

- Podczas prac nad wypaleniem materiału wybuchowego, które potrwają do dwóch tygodni zastosowane zostaną specjalne osłony ziemie i gumowe, tak aby działania były bezpieczne dla mieszkańców. Ważne jest jednak to, że dzięki tak zakrojonym działaniom, może uda się ograniczyć promień ewakuacji nawet do 300 metrów od miejsca znaleziska. Dziękuje przedstawicielom bolesławieckiej jednostki za tak profesjonalne podejście i zrozumienie. W tym szczególnym czasie pandemii ewakuacja mieszkańców z tak dużego obszaru wraz z pacjentami Łużyckiego Centrum Medycznego byłaby niezwykle trudna do zrealizowania – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Obecnie trwają prace nad nową koncepcją neutralizacji bomby polegającej na zmniejszeniu strefy niebezpiecznej poprzez zwiększenie prac przygotowawczych, wykonywanych przez saperów. O szczegółach akcji poinformujemy po otrzymaniu wszystkich szczegółów. Ostateczne decyzje co do terminu ewakuacji i jej obszaru zapadną w tym tygodniu.