105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 stycznia 2023 - niedziela | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

To będzie grane

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 stycznia 2023 - niedziela | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 10A *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
29 stycznia 2023 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

05-01-2021 | 15:01

Apel burmistrza Zgorzelca do Premiera Saksonii

Część obostrzeń które mają zacząć obowiązywać od 11 stycznia budzi silne kontrowersje


31 grudnia poprzedniego roku weszła w życie trzecia już poprawka do saksońskich przepisów, których zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie Saksonii. Ten sąsiadujący z Dolnym Śląskiem land w ostatnim czasie odnotowuje rekordowy wzrost liczby zachorowań, czym tłumaczy kolejne zaostrzanie przepisów bezpieczeństwa sanitarnego. Niestety, część zmian budzi silne kontrowersje. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Chodzi o zapisy, które zaczną obowiązywać od 11 stycznia 2021r. Uderzają one bowiem bardzo dotkliwie w pracowników transgranicznych, uczniów i studentów, nie tylko z Polski, ale też z innych tzw. obszarów ryzyka, bo nakładają na nich obowiązek wykonywania 2 razy w tygodniu i na własny koszt testów na obecność koronawirusa. Zdaniem burmistrza Zgorzelca wymagają one reakcji ze strony Polski, bo Saksońskie ministerstwo do spraw zdrowia, narusza tym rozporządzeniem przepisy o równym traktowaniu pracowników, przedsiębiorców i ludzi, które gwarantują prawo unijne, niemieckie prawo pracy i podpisane wiele lat temu umowy i porozumienia. Na te same zasady niemiecka strona powoływała się wiosną krytykując polskie decyzje o zamknięciu granic. Burmistrz zwrócił uwagę, że nakładanie takich obowiązków "na jedną grupę i to tylko obcokrajowców, niebezpiecznie balansuje na granicy dyskryminacji i źle się kojarzy." Burmistrz liczy na reakcję premiera Saksonii, z którym od wielu lat współpracuje. Uważa, że reakcja na nowe przepisy powinna być szybka, aby wykorzystać czas jaki pozostał do 11.stycznia. Zgorzelecki burmistrz poprosił też o reakcję Wojewodę i Marszałka Dolnego Śląska.