105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

27-01-2021 | 13:01

W Zgorzelcu i Görlitz uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu.

Zgorzelecki Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych powstał w 2006 roku z inicjatorem jego budowy był były więzień Auschwitz, Stanisław Hantz


Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, prezes Fundacji Pamięć Edukacja Kultura Kinga Hartmann-Wóycicka, reprezentująca również Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN oraz mieszkanka Görlitz Lauren Leiderman z Kulturbüro Görlitz, która przywraca pamięć o przedwojennych żydowskich mieszkańcach Görlitz, złożyli wieńce i zapalili znicze pod Zgorzeleckim Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, upamiętniającym ofiary faszyzmu i obozów koncentracyjnych w Zgorzelcu.

Pamięć ofiar ideologii narodowo-socjalistycznej i niemieckich obozów zagłady uczcił również Nadburmistrz Octavian Ursu, przedstawiciele görlitzkich organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Görlitz, którzy jak co roku złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Narodowego Socjalizmu na görlitzkim Wilhelmsplatz.


W listopadzie 2005 roku, 27 stycznia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Zgromadzenie Ogólne ONZ uczciło w ten sposób pamięć żydowskich ofiar zbrodniczej eksterminacji, której w okresie II wojny światowej dokonały nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, ponieważ właśnie tego dnia w 1945 roku 100. Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.


Zgorzelecki Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych powstał w 2006 roku z inicjatorem jego budowy był były więzień Auschwitz, Stanisław Hantz, „Staszek”, ówczesny prezes Koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu.

Pomnik ma formę muru z granitowych kamieni, nawiązującą do wyglądu zapamiętanej przez Hantza „ściany śmierci” w KL Auschwitz. W pomnik wmurowano urny z ziemią przywiezioną z sześciu obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Bełżcu, Dachau, Sobiborze, Treblince i na Majdanku. W 2009 roku, rok po śmierci Stanisława Hantza, w pomniku umieszczono kolejne urny z ziemią z obozów Mauthausen Gusen, Ravensbrück, Sachsenhausen, Flosenburg. Do Zgorzelca przywieźli je młodzi niemieccy antyfaszyści z Berlina, Kassel, Hamburga i Bielefeld.


Pomnik, który w Görlitz od 1948 roku upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu, znajduje się w centrum miasta, na placu Wilhelma (Wilhelmsplatz). Umieszczony na nim napis „Zmarli wzywają żywych” i złowrogi Winkiel, trójkąt oznaczający kategorię więźnia, który wraz z numerem obozowym naszywano na pasiaku, przypomina zbrodnie popełnione przez Niemców w imię chorej wizji narodu i państwa.