105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
06 października 2022 - czwartek | Imieniny: Artura, Brunona
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
06 października 2022 - czwartek | Imieniny: Artura, Brunona

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
06 października 2022 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

01-03-2021 | 06:03

Zbiornik Sosnówka do remontu w 2023?

Zbiornik „Sosnówka”, którego właścicielem są Wody Polskie, zaopatruje w wodę przede wszystkim mieszkańców śródmieścia Jeleniej Góry i Cieplic.


W ciągu najbliższych kilku lat dojdzie do remontu zbiornika Sosnówka w gminie Podgórzyn.Powodem są błędy konstrukcyjne powodujące wycieki. Mówi Zbigniew Rzońca rzecznik spółki Wodnik.
 
Ujęcie wody pitnej mieści się na zbiorniku „Sosnówka” w tak zwanym „grzybku”. Niewielki budynek znajduje się nad taflą wody, kilkanaście metrów od brzegu. Dojść można do niego tylko z jednej strony - żelaznym mostkiem ciągnącym się od korony zapory. Po wejściu do grzybka można zejść nim 19 metrów poniżej lustra wody i trzy metry poniżej dna. Panuje tam temperatura 4 stopni Celsjusza, a zima dwa stopnie więcej. Chodzi o to, by nie zamarzły rury.

Ujęcie jest w sumie bezobsługowe. Przez kilkanaście lat doszło w nim tylko dwukrotnie do niewielkich awarii.
Zbiornik „Sosnówka”, którego właścicielem są Wody Polskie, zaopatruje w wodę przede wszystkim mieszkańców śródmieścia Jeleniej Góry i Cieplic.
Jego budowę rozpoczęto w 1986r., a zakończono w roku 2001. Powstał w wyniku spiętrzenia wód potoków Czerwonki i Sośniaka z Sosnówką. Zasila go także Podgórna, której wody przerzucane są grawitacyjnie kanałem przebiegającym przez Podgórzyn.
Zbiornik zlokalizowany jest pomiędzy Sosnówką (na wschodzie), Podgórzynem (na zachodzie) a Marczycami (na północy) w gminie Podgórzyn. Jego południowy brzeg dochodzi do podnóży Pogórza Karkonoskiego, a północny przebiega wzdłuż szosy Nr 366, pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Od zachodu i północnego zachodu zbiornik ograniczony jest zaporą czołową. Jej długość wynosi 1,5 km, a zapory bocznej prawie 300 m. Wysokość zapory czołowej dochodzi do 20 metrów!
Nad wodą krążą czasami orły. Przylatują tam również inne ptaki, na przykład łabędzie i kormorany. Najwięcej jest ich jesienią. Nic w tym dziwnego, ponieważ w wodzie pływa mnóstwo ryb! Są szczupaki, okonie, karpie…
Pojemność „Sosnówki” wynosi 14 mln metrów sześciennych wody. 11 mln metrów sześciennych to pojemność użytkowa, 2 mln to pojemność martwa, a 1 mln stanowi pojemność powodziową. Zbiornik pełni więc również funkcję retencyjną. Najbardziej przydał się chyba w roku 2002, gdy Podgórna w ciągu krótkiego czasu podniosła poziom wody aż o metr!
 
Źródło. spółka Wodnik