105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
06 lutego 2023 - poniedziałek Imieniny:

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
06 lutego 2023 - poniedziałek Imieniny:

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B - EMISJA CZASOWO WSTRZYMANA *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
06 lutego 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

2021-03-01

Zbiornik Sosnówka do remontu w 2023?

Zbiornik „Sosnówka”, którego właścicielem są Wody Polskie, zaopatruje w wodę przede wszystkim mieszkańców śródmieścia Jeleniej Góry i Cieplic.


W ciągu najbliższych kilku lat dojdzie do remontu zbiornika Sosnówka w gminie Podgórzyn.Powodem są błędy konstrukcyjne powodujące wycieki. Mówi Zbigniew Rzońca rzecznik spółki Wodnik.
 
Ujęcie wody pitnej mieści się na zbiorniku „Sosnówka” w tak zwanym „grzybku”. Niewielki budynek znajduje się nad taflą wody, kilkanaście metrów od brzegu. Dojść można do niego tylko z jednej strony - żelaznym mostkiem ciągnącym się od korony zapory. Po wejściu do grzybka można zejść nim 19 metrów poniżej lustra wody i trzy metry poniżej dna. Panuje tam temperatura 4 stopni Celsjusza, a zima dwa stopnie więcej. Chodzi o to, by nie zamarzły rury.

Ujęcie jest w sumie bezobsługowe. Przez kilkanaście lat doszło w nim tylko dwukrotnie do niewielkich awarii.
Zbiornik „Sosnówka”, którego właścicielem są Wody Polskie, zaopatruje w wodę przede wszystkim mieszkańców śródmieścia Jeleniej Góry i Cieplic.
Jego budowę rozpoczęto w 1986r., a zakończono w roku 2001. Powstał w wyniku spiętrzenia wód potoków Czerwonki i Sośniaka z Sosnówką. Zasila go także Podgórna, której wody przerzucane są grawitacyjnie kanałem przebiegającym przez Podgórzyn.
Zbiornik zlokalizowany jest pomiędzy Sosnówką (na wschodzie), Podgórzynem (na zachodzie) a Marczycami (na północy) w gminie Podgórzyn. Jego południowy brzeg dochodzi do podnóży Pogórza Karkonoskiego, a północny przebiega wzdłuż szosy Nr 366, pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Od zachodu i północnego zachodu zbiornik ograniczony jest zaporą czołową. Jej długość wynosi 1,5 km, a zapory bocznej prawie 300 m. Wysokość zapory czołowej dochodzi do 20 metrów!
Nad wodą krążą czasami orły. Przylatują tam również inne ptaki, na przykład łabędzie i kormorany. Najwięcej jest ich jesienią. Nic w tym dziwnego, ponieważ w wodzie pływa mnóstwo ryb! Są szczupaki, okonie, karpie…
Pojemność „Sosnówki” wynosi 14 mln metrów sześciennych wody. 11 mln metrów sześciennych to pojemność użytkowa, 2 mln to pojemność martwa, a 1 mln stanowi pojemność powodziową. Zbiornik pełni więc również funkcję retencyjną. Najbardziej przydał się chyba w roku 2002, gdy Podgórna w ciągu krótkiego czasu podniosła poziom wody aż o metr!
 
Źródło. spółka Wodnik