105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 października 2021 - piątek | Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 października 2021 - piątek | Imieniny: Halki, Filipa, Salomei

Informujemy, że sygnał Muzycznego Radia testowo osiągalny jest w systemie DAB+ na kanale 10C (2 nadajniki) w woj. opolskim i na kanale 10B w woj. małopolskim. Od 28 września pracują w woj. śląskim 2 nadajniki na kanale 5B.                  

Breaking News
22 października 2021 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

08-04-2021 | 10:04

Nie zaśmiecajmy lasów!!

Las wokół Krzyża Milenijnego w Jeleniej Górze jak wysypisko śmieci!!


Las w okolicy Krzyża Milenijnego w Jeleniej Górze to miejsce spacerów mieszkańców Zabobrza, miejsce do uprawiania sportów rowerowych i biegowych, ale także miejsce, które sporo osób wybiera na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rozpalenie ogniska, co już samo w sobie stwarza zagrożenie i jest zakazane. Jakby tego było mało, pseudo turyści uprawiający śmiecio-rekreację nie są w stanie po sobie posprzątać i zostawiają  kilogramy śmieci. Jedno z nich znajduje się ok. 300 m od Krzyża Milenijnego, po prawej stronie idąc od obwodnicy Jeleniej Góry. Jaki obrazek zobaczyliśmy wokół tego dzikiego paleniska można zobaczyć na zdjęciach w galerii.

Ku opamiętaniu się i przestrodze zaśmiecających lasy, parki i inne miejsca publiczne, przypominamy, że Ministerstwo Środowiska przygotowuje zaostrzenie przepisów i ustawia w lasach 10 tysięcy fotopułapek. Ministerstwo proponuje też zwiększenie wysokości grzywien do 5 tys. złotych. Sądy miałyby tez skazywać wandali na sprzątanie terenów zielonych. Obecnie najwyższy mandat za śmiecenie w miejscach publicznych to 500 zł. 

Rozpalenie ogniska w lesie w dowolnie wybranym przez siebie miejscu jest zakazane. Nadleśnictwa i zarządcy terenów leśnych organizują specjalne miejsca dla osób, które chcą rozpalić ognisko lub grilla w lesie i tylko tam można rozniecić ogień. Miejsca takie są odpowiednio zabezpieczone przed roznieceniem pożaru. Można także poszukać ośrodków rekreacyjnych (stadnin koni, pensjonatów, kwater agroturystycznych), które mają stałe pozwolenie na rozniecanie ognia na terenie leśnym. A co z miejscami przyległymi do lasów? Przepisy mówią jasno, że ogniska nie należy rozniecać w odległości do 100 metrów od granicy lasu.

Jeśli uprzemy się i zechcemy rozpalić ognisko w lesie, wówczas należy zgłosić się do nadleśnictwa lub zarządcy lasu z prośbą o wydanie czasowego pozwolenia. Nadleśniczy określa wtedy dokładnie miejsce, gdzie takie ognisko może zostać rozpalone. W piśmie określa także, w jaki sposób ognisko powinno zostać zabezpieczone oraz kto ma być odpowiedzialny za żywy ogień w lesie. Zwykle za wystarczające zabezpieczenie ogniska w lesie uważa się usunięcie ściółki leśnej z terenu, na którym będzie znajdowało się ognisko, a także na odsłonięciu pasa gleby wokół paleniska. Dodatkowe zabezpieczenie to okrążenie ogniska kamieniami, ale nie jest to konieczne.

 

 

 

Zdjęcia