105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 września 2022 - czwartek | Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Raport Regionalny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 września 2022 - czwartek | Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
29 września 2022 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

29-11-2021 | 11:11

Przysięga dolnośląskich terytorialsów


W zimowej aurze w niedzielę, 28 listopada 2021r.,  żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na Wałbrzyskim Rynku a uczestniczyli w niej kombatanci, powstańcy warszawscy, parlamentarzyści Dolnego Śląska. Swoją obecnością zaszczycili także samorządowcy, komendanci i szefowie instytucji mundurowych oraz wielu innych zaproszonych gości. Najważniejszymi uczestnikami tego wydarzenia oprócz żołnierzy składających przysięgę byli ich rodzice i najbliżsi. Mówi kpt. Renata Mycio rzecznik dolnośląskich terytorialsów.

Uroczystą przysięgę wojskową złożyło 50 żołnierzy, którzy 16 dni spędzili na  szkoleniu poligonowym, przeprowadzonym na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Za uzyskanie wysokich wyników w szkoleniu oraz duże zaangażowanie w realizacji zadań Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyróżnił listem gratulacyjnym sześciu żołnierzy:

szer. Marię Huber, szer. Dominika Łuczyńskiego, szer. Romana De-Hann, szer. Dominika Żurawskiego, szer. Katarzynę Rochmińską oraz mł. chor. Roberta Malewskiego.

To już piąta w tym roku i jedenasta w ogóle przysięga w mającej dwa lata 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tym razem jednak odbyła się w Wałbrzychu, gdzie planowanej jest wkrótce formowanie 163 batalionu lekkiej piechoty.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu nie tylko żołnierza, ale też jego dowódcy. Gratulując żołnierzom i ich rodzinom, płk Artur Barański, dowódca dolnośląskich Terytorialsów powiedział:

Składam najserdeczniejsze życzenia i  gratulacje moim najmłodszym żołnierzom. Nałożenie munduru żołnierza Wojska Polskiego to odpowiedzialna i ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Szczególnie w dzisiejszej sytuacji udowadniacie, że zależy Wam na bezpieczeństwie Ojczyzny oraz swoich bliskich w lokalnych społecznościach. Wam i Waszym najbliższym, którzy wspierali Was przez ostatnie 16 dni serdecznie gratuluję!”.

Przysięga wojskowa to tradycja, która pozwala poczuć pełną więź ze swoją Ojczyzną. Czyni żołnierza odpowiedzianym za lokalną społeczność, determinuje do działań, których celem jest wspieranie słabszych i potrzebujących pomocy.

Wojska Obrony Terytorialnej to już ponad 32 000 ochotników, którzy chcą i potrafią pomagać. Udowadniają to każdego dnia.  Reagują w przypadku sytuacji kryzysowych i  wystąpienia klęsk żywiołowych. Podczas wojny ich celem jest wsparcie wojsk operacyjnych. Dlatego jednym z zadań szkoleniowych jest regularne podnoszenie gotowości bojowej żołnierzy.

Wśród terytorialsów można spotkać ludzi reprezentujących wiele grup zawodowych, są to m.in. pielęgniarki, informatycy, nauczyciele, urzędnicy, sportowcy, kierowcy. Wszystkich łączy jedno, otwartość na potrzeby innych, kreatywność, odwaga, empatia, pracowitość. Bo pomaganie nie zwalnia mundurowych z dalszych ćwiczeń, których celem jest podnoszenie własnych kwalifikacji i umiejętności typowo wojskowych.