105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

HitPlaneta
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

14-04-2022 | 11:04

Wiosenne zarybianie dolnośląskich rzek pstrągiem potokowym


Od wielu lat wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Wałbrzychu ratują populację pstrąga potokowego zagrożonego wyginięciem. Akcję zarybiania prowadzą wspólnie z  Wojewódzkim Funduszem Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Do końca kwietnia do dolnośląskich rzek, głównie w Kotlinie Kłodzkiej, trafi blisko 4 ton młodych pstrągów potokowych.  Zdaniem ekspertów zarybianie polskich rzek jest konieczne. Uwarunkowania środowiska doprowadziły do ograniczenia możliwości rozmnażania się tego gatunku ryb wędrownych. W całej akcji ważna jest regularność zarybiania, dlatego jesteśmy obecni każdego roku już od 14 lat – mówi wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski.

Na Dolnym Śląsku jak i  w całej Polsce problemem w utrzymaniu na optymalnym poziomie populacji pstrąga są susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Inne zagrożenia dla tych zwierząt obok obiektów hydrotechnicznych pozbawionych przepławek uniemożliwiających rybom migracje to również roboty naprawcze i remontowe w korytach rzek prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu, niszczone są wówczas naturalne siedliska oraz tarliska. Dla małych pstrągów niebezpieczne są także zanieczyszczone ściekami wody i inne gatunki zwierząt, m.in.:  czaple i wydry.

Rozwiązaniem pozostaje regularne zarybianie, najlepiej materiałem zarybieniowym pozyskanym z tego samego dorzecza celem zachowania równowagi genetycznej. Nasze ryby pochodzą ze specjalnej hodowli w Ścinawce Średniej, która wykorzystuje naturalne wody rzeki Posna – komentuje Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.
Tylko podczas tej jednej akcji wypuszczono około 13 tysięcy sztuk młodych, dwuletnich pstrągów potokowych – dodaje wiceprezes Funduszu .
Od 2007 do 2021 roku z pomocą Funduszu wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 13 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł blisko 2,9 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1,8 mln złotych.

Zdjęcia