105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 maja 2023 - poniedziałek Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Raport Regionalny

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 maja 2023 - poniedziałek Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
29 maja 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1664959420

Porozumienie o komunikacji miejskiej Zgorzelec - Goerlitz


Od nowego roku nowa linia autobusowa i nowy bilet w Europamieście Zgorzelec-Goerlitz. Obaj burmistrzowie podpisali "Porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego transportu publicznego."
Porozumienie to efekt półtorarocznej pracy polsko-niemieckiej grupy roboczej. Przyjęto, że najlepszym rozwiązaniem dla transgranicznej komunikacji będzie wydłużenie trasy miejskiej linii autobusowej A w Goerlitz o trasę: granica - ul. Wolności- Partyzantów - Domańskiego - Emilii Plater - Langiewicza - Sienkiewicza - Kościuszki - granica w Zgorzelcu. Transgraniczne połączenia mają być skorelowane z rozkładami jazdy komunikacji miejskiej w obu miestach co ułatwi przesiadki. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Transgraniczne połączenia mają być skorelowane z rozkładami jazdy komunikacji miejskiej w Zgorzelcu i Gӧrlitz, co ułatwi przesiadki. Grupa określiła też wysokość partycypacji finansowej miasta Zgorzelec w zadaniu, którego realizacja w większej części spoczywa na mieście Gӧrlitz, ustalając je na poziomie 20 tys. euro rocznie.

„Cieszę się, że nasze półtoraroczne działania finalizujemy dzisiaj podpisując porozumienie i dziękuję ZVON-owi za możliwość skorzystania z ich nieocenionego doświadczenia przy ustalaniu taryf i siatki połączeń. To pierwszy z kilku bardzo ważnych wspólnych projektów, który udało się sfinalizować. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować dobrą współpracę między naszymi miastami.” – Rafał Gronicz, burmistrz miasta Zgorzelec

Podpisany w dniu 4 października dokument to kolejny kamień milowy na drodze do wspólnej komunikacji miejskiej dla Europa-Miasta Zgorzelec/Gӧrlitz. Miasta zobowiązały się do „uzgadniania, planowania, zamawiania usług przewozowych oraz finansowania lokalnego transportu publicznego, które mieszczą się w ich obszarze odpowiedzialności”. Kolejne kroki to:

- ustalenie szczegółowych zasad przewozu i przepisów taryfowych

- szczegółowe ustalenia dotyczące sprzedaży biletów

- opracowanie zasad zarządzania informacjami i komunikowania się w przypadku utrudnień, awarii, robót drogowych itp.

- szkolenia dla kierowców

Porozumienie zakłada, że linia A, jako transgraniczne połączenie zacznie funkcjonować od pierwszego kwartału 2023r. i będzie aktywne do 31 grudnia 2028r. W tym czasie autobusy linii transgranicznej będą kursować między Zgorzelcem, a Gӧrlitz co pół godziny.

„To zamierzenie jest niezwykłe, bo wraz z nowym połączeniem wprowadzamy też nowy produkt - międzynarodowy bilet na przejazdy. Pozwoli on również na przemieszczanie się po obszarze objętym przepisami ZVON, za co dziękujemy przedstawicielom związku, z których wiedzy i doświadczenia korzystaliśmy” – nadburmistrz miasta Gӧrlitz Octavian Ursu.

Współpraca transgraniczna odbywa się w ramach uprawnień przysługującym na mocy prawa krajowego i z uwzględnieniem prawa krajowego każdej ze stron oraz zobowiązań Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec wynikających z prawa międzynarodowego. Porozumienie nie wpływa na zakres oraz charakter uprawnień umawiających się stron w rozumienia prawa krajowego Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec.