
Spółka doprowadziła szereg pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do warunków oferowanych umów o usługi reklamowe.
Spółka została utworzona w 2016 roku w Warszawie, ale jej siedziba mieściła się faktycznie we Wrocławiu. Klientom oferowano między innymi usługi skierowane do osób starszych, których przedmiotem było wykonanie za nie prostych czynności dnia codziennego, jak pośrednictwo w uzyskaniu pomocy medycznej, usługi remontowej i tym podobnych. Drugim projektem spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o. była sprzedaż usług reklamowych drobnym przedsiębiorcom. Umowy były oferowane przez sieć telemarketerów, kurierów i przedstawicieli Spółki.
Przedstawiciele spółki, dążąc do podpisania umów przez pokrzywdzonych stosowali rozmaite metody nacisku, presji i dezinformacji.
Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd co do rodzaju podpisywanego dokumentu, sądząc, że jedynie kwitują odbiór umowy, z którą będą mogli się zapoznać.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze przedstawiła zarzuty oszustwa oraz działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej trojgu mieszkańcom Wrocławia i Warszawy kierującym spółką, którzy zostali tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwa grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. Zarzutami objęto również kilkanaście innych osób, w tym kurierów, telemarketerów i przedstawicieli Spółki, którzy na polecenie i według instrukcji udzielonych przez kierujących firmą oferowali klientom produkty TeleOpieki24. Liczba pokrzywdzonych w ten sposób osób szacowana jest obecnie na nie mniej niż 1760. Spośród niech ponad połowa dokonało płatności na rzecz spółki na łączną kwotę w wysokości szacowanej na 62o tys. złotych. Natomiast łączna wysokość zobowiązań zaciągniętych przez klientów spółki szacowana jest na sumę 13 mln. złotych.
Pod koniec listopada oraz w grudniu 2019 roku skierowano akty oskarżenia przeciwko dwóm osobom : Annie G. która pracowała dla spółki jako przedstawiciel handlowy oraz Cezaremu G. pracował jako kurier. Oboje oskarżonych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Z uwagi na ich współpracę z organami ścigania uzgodnione z nimi zostały kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania oraz grzywny.
Sprawcy to 29-letnia mieszkanka powiatu polkowickiego raz 23-letni mieszkaniec Wrocławia. Nie byli dotychczas karani sądownie.
Śledztwo co do pozostałych podejrzanych w dalszym ciągu pozostaje w toku.
oszustwo Prokuratura Okręgowa TeleOpieka Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze