
Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni wojewódzcy przyjęli uchwałę w sprawie transformacji energetycznej Dolnego Śląska i Zagłębia Turoszowskiego.
Przyjęcie dokumentu definiującego strategię zmian, jakie musi przejść nasz region na płaszczyźnie pozyskiwania energii jest sprawą priorytetową - mówi w-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski z Bezpartyjnych Samorządowców.
Rzecz w tym aby ten nieunikniony proces został przygotowany w sposób racjonalny i z poszanowaniem praw mieszkańców oraz samorządów. Idziemy w kierunku zielonej gospodarki, to niezaprzeczalne ale jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces w sposób zrównoważony. O to również apelujemy jako radni dolnośląscy do instytucji europejskich oraz przedstawicieli rządu – podkreśla Marek Obrębalski.
W uzasadnieniu uchwały napisano m.in., że szczególnym obszarem, w jakim należy przyjąć precyzyjne plany transformacji jest Zagłębie Turoszowskie w subregionie jeleniogórskim, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny z kopalni odkrywkowej, z którą sąsiaduje Elektrownia Turów dostarczająca energię do znacznej części naszego kraju. Proces wydobycia trwa tam nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i odbywa się zgodnie ze wszelkimi przepisami i obostrzeniami na podstawie legalnie wydanej koncesji. W przemyśle węglowym w Kopalni i Elektrowni Turów jest zatrudnionych łącznie ok. 4 tysięcy pracowników, a pośrednio oddziałuje on na tysiące mieszkańców powiatu zgorzeleckiego i sąsiadujących powiatów. W innej części dokumentu zakwestionowano argumenty niektórych przeciwników działalności wydobywczej i energetycznej, określających się jako 'ekolodzy”, zwracając uwagę na konieczność stosowania jednolitych kryteriów w całej Unii Europejskiej.