105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
16 sierpnia 2022 - wtorek | Imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Sebastian Wysoczański

HitPlaneta
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
16 sierpnia 2022 - wtorek | Imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
16 sierpnia 2022 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

28-09-2020 | 09:09

Bronią Zagłębia Turoszowskiego

Radni wojewódzcy przyjęli uchwałę w sprawie transformacji energetycznej Dolnego Śląska i Zagłębia Turoszowskiego.


Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni wojewódzcy przyjęli uchwałę w sprawie transformacji energetycznej Dolnego Śląska i Zagłębia Turoszowskiego.
Przyjęcie dokumentu definiującego strategię zmian, jakie musi przejść nasz region na płaszczyźnie pozyskiwania energii jest sprawą priorytetową - mówi w-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski z Bezpartyjnych Samorządowców.
Rzecz w tym aby ten nieunikniony proces został przygotowany w sposób racjonalny i z poszanowaniem praw mieszkańców oraz samorządów. Idziemy w kierunku zielonej gospodarki, to niezaprzeczalne ale jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces w sposób zrównoważony. O to również apelujemy jako radni dolnośląscy do instytucji europejskich oraz przedstawicieli rządu – podkreśla Marek Obrębalski.

W uzasadnieniu uchwały napisano m.in., że szczególnym obszarem, w jakim należy przyjąć precyzyjne plany transformacji jest Zagłębie Turoszowskie w subregionie jeleniogórskim, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny z kopalni odkrywkowej, z którą sąsiaduje Elektrownia Turów dostarczająca energię do znacznej części naszego kraju. Proces wydobycia trwa tam nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i odbywa się zgodnie ze wszelkimi przepisami i obostrzeniami na podstawie legalnie wydanej koncesji. W przemyśle węglowym w Kopalni i Elektrowni Turów jest zatrudnionych łącznie ok. 4 tysięcy pracowników, a pośrednio oddziałuje on na tysiące mieszkańców powiatu zgorzeleckiego i sąsiadujących powiatów. W innej części dokumentu zakwestionowano argumenty niektórych przeciwników działalności wydobywczej i energetycznej, określających się jako 'ekolodzy”, zwracając uwagę na konieczność stosowania jednolitych kryteriów w całej Unii Europejskiej.