105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Ziutek Wieczorski

Gramy, bo kochamy muzykę!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
27 czerwca 2022 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

18-06-2020 | 10:06

Ćwiczenia Karakal-20 i Gepard-20 nabierają intensywności.

Na południu Polski, na poligonie Nowa Dęba, operuje batalionowe zgrupowanie taktyczne z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.


Ćwiczenia Karakal-20 i Gepard-20 nabierają intensywności. Oba ćwiczenia od uczestniczących w nich żołnierzy Czarnej Dywizji wymagają maksymalnego zaangażowania, a tym samym zmuszają ich do ekstremalnego wysiłku.

Na południu Polski, na poligonie Nowa Dęba, operuje batalionowe zgrupowanie taktyczne z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Działania polegają  na realizacji szeregu zagadnień i zadań operacyjno-taktycznych, ogniowych i bojowych.W kolejnym dniu ćwiczeń część pododdziału batalionowego zgrupowania taktycznego została skażona bronią masowego rażenia. W wyniku uderzenia konieczne było jak najszybsze wyjście ze skażonej strefy.

Chemicy z 5pchem dysponują niezbędnym sprzętem umożliwiającym likwidację skażeń bez angażowania żołnierzy 10BKPanc. „Tym samym, najważniejszym zadaniem skażonego pododdziału będzie prawidłowe nawiązanie współdziałania oraz wymiana informacji tak, aby przeprowadzić proces sprawnie, szybko i skutecznie” - tłumaczył dalej mjr Michał Stańczyk.

Punkt likwidacji skażeń składa się z placu likwidacji skażeń stanów osobowych oraz placu likwidacji skażeń sprzętu wojskowego. „Pierwszym etapem likwidacji skażeń sprzętu wojskowego jest punkt rozdzielczy, gdzie pojazdy, w tym wypadku bojowe wozy piechoty BWP-1 kierowane są na poszczególne punkty tj.: punkt zmywania wstępnego, następnie nakładania odkażalnika, dalej punkt reakcji odkażalnika inaczej też zwanym punktem wyczekiwania i ostatni zmywanie odkażalnika. Na punkcie kontrolnym sprawdzana jest skuteczność prowadzonych zabiegów” - wyjaśnia ppor. Kamil Bielawski z 5pchem.

W przypadku żołnierzy zastosowano zestaw do masowej dekontaminacji rannych. „Prowadzimy likwidację skażeń drobnego sprzętu, który jest na wyposażeniu indywidualnym żołnierzy np. broń, noktowizja itp. Natomiast żołnierze przechodzą przez zestaw do masowej dekontaminacji rannych, gdzie odbywają kąpiel, a następnie każdy z żołnierzy jest sprawdzany przez lekarza dozymetryste” - wyjaśnia dalej szczegółowo ppor. Kamil Bielawski.

Foto: mjr Artur Pinkowski; plut. Marcin Trzasko