105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

HitPlaneta
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
13 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

12-02-2021 | 15:02

Gmina Rudna dba o zdrowie mieszkańców

Deklaracja na rzecz „Profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego


Dziś w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie, Wójta Gminy Adriana Wołkowskiego z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Marcinem Krzyżanowskim. Celem spotkania było podpisanie Deklaracji Współpracy w ramach koalicji samorządowej na rzecz „Profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego ”.

– Nowotwór jelita grubego to podstępna odmiana, daje o sobie znać w bardzo zaawansowanym stadium. Dlatego ważne, aby było więcej takich inicjatyw jak tutaj w gminie Rudna, które pomogą wcześnie zdiagnozować chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie – powiedział Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.- Chciałem podziękować za zrozumienie i otwartość, kwestie zdrowia i profilaktyki to sprawa wspólna. Cieszę się, razem możemy zrobić coś dobrego–  dodał.

Pod względem śmiertelności rak jelita grubego zajmuje 3. pozycję wśród wszystkich nowotworów, w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wczesne wykrycie nowotworu daje wielką szansę na wyzdrowienie, dlatego namawiam, zachęcam i proszę naszych mieszkańców by skorzystali z bezpłatnych badań – mówi wójt Adrian Wołkowski.

Szef rudnowskiego samorządu deklaruje, że to pierwszy, ale nie na pewno nie ostatni program profilaktyczno – zdrowotny realizowany przy współpracy w ramach koalicji samorządowej.

– Wierzę, że nasza współpraca będzie się stale rozwijać. W tym trudnym czasie pandemii wszyscy zrozumieliśmy jak ważne jest nasze zdrowie – dodaje wójt.

Przypominamy, że Badania są bezpłatne, a w programie mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 25-49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

By wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę uczestnictwa i pobrać zestaw do badania. Pobraną próbkę kału trzeba przynieść do przychodni w Rudnej, skąd przekazana zostanie do Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Szczegółowe informacje można uzyskać w przychodni zdrowia Cuprum-Med w Rudnej tel.: 76 759 12 00, 76 754 46 10 i 76 754 61 11.