105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
20 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-12-2019 | 12:12

Kolejne linie od PKP SA przejął Urząd Marszałkowski

Urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego przejął kolejnych sześć odcinków linii kolejowych od PKP SA.


Urząd marszałkowski deklaruje ich rewitalizację i wznowienie ruchu pasażerskiego.
Chodzi o linię Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski, Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce, Kobierzyce – Piława Górna, Chojnów – Rokitki, Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia oraz
Kondratowice – Łagiewniki .
Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków zamieszkujących 4 powiaty: kamiennogórski, lwówecki, górowski i złotoryjski zyska łatwiejsze skomunikowanie z innymi miastami. Mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dolny Śląsk posiada własnego zarządce kolejowego odrębnego od PKP PLK, który od wielu lat zarządza już liniami z Wrocławia do Trzebnicy i ze Szklarskiej Poręby do granicy z Czechami. Teraz pod auspicjami Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei działać będzie trzecia linia z Dzierżoniowa do Bielawy przejęta pod koniec 2018 r. Ruch pasażerski do tego drugiego miasta wznowiony zostanie od 15 grudnia tego roku.

Przejęte przez Dolny Śląsk linie nie są niestety tymi, które region chciał przejąć w pierwszej kolejności. Bardzo ważna z punktu widzenia ruchu turystycznego linia z Jeleniej Góry do Karpacza wciąż pozostaje własnością PKP, a przepiękna linia z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego degraduje się z każdym dniem. Podobnie ma się sprawa z linią kolejową z Gryfowa do Świeradowa Zdroju, o której reaktywację od lat bezskutecznie walczą samorządowcy. Wciąż myśli o tym także urząd marszałkowski zlecając m.in. dla tego odcinka prace studialne.

 

urzad marszłakowski PKP S.A. linie kolejowe