105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Budzimy Przebojowo!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
20 sierpnia 2022 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

08-01-2019 | 09:01

Lamy na gigancie koło Zamku Grodno na celowniku służb


Spora ciekawostka, a w rzeczywistości duży problem dla służb. Wracamy do sprawy lam, które można spotkać w okolicach Zagórza Śląskiego. O tym, że zwierzęta grasują na wolności od blisko dwóch lat wie nadleśnictwo, dla którego to spory problem, bo lamy wygryzają sadzonki. Sprawą zajmowała się już także wałbrzyska policja.

O tym, że lamy pojawiają się w okolicach Zamku Grodno, ale także w samym Zagórzu Śląskim leśnicy wiedzą już od blisko dwóch lat.

– Dla nas jest to dosyć duży problem, ponieważ te lamy wygryzają nam sadzonki na uprawach. My zgłaszaliśmy tę sprawę na policję, ponieważ te lamy są nie tylko dla nas problemem, nie są tylko dla nas uciążliwe, ale przede wszystkim dla pojazdów. Dla ludzi przejeżdżających przez Zagórze, ponieważ one notorycznie wychodzą gdzieś na ulice. Często po prostu możemy się spotkać z tym, że taka lama wyjdzie nam, czy nocą, czy w ciągu dnia pod koła samochodu – mówi Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica.

Policja sprawą zajmowała się już w 2017 roku, gdy prowadziła postępowanie dotyczące wypasu zwierząt gospodarczych na nienależących do właściciela gruntach leśnych.

– Z informacji jakie posiadamy, sprawa została skierowana do sądu, sąd ukarał właściciela zwierząt – mówi Magdalena Korościk z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Policjanci przyznają, że jeżeli zwierzęta notorycznie wchodzą na jezdnię i stwarzają zagrożenie dla przejeżdżających samochodów, to o takiej sprawie należy poinformować policję. W tym konkretnym przypadku najlepiej funkcjonariuszy z Głuszycy, ale może być to także numer alarmowy 112.

Jak ustaliliśmy, błąkająca się po lesie czy drodze lama traktowana jest podobnie jak bezpański pies. W takich sytuacjach wszystko wskazuje na to, ze to gmina powinna ja odłowić i przekazać do właściciela – o ile go ustali, albo odpowiedniego schroniska dla zwierząt. 

Z domniemanym właścicielem zwierząt bezskutecznie próbowaliśmy się skontaktować osobiście i telefonicznie. Do sprawy będziemy wracać.

zamek grodno zagórze śląskie