105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 lipca 2022 - niedziela | Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

Noc na HitPlanecie
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 lipca 2022 - niedziela | Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza

*** Od 7 grudnia Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ na kanale 12B *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
03 lipca 2022 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

29-10-2019 | 11:10

Nagroda Mostu przyznana

Norweska aktorka i muzyk żydowskiego pochodzenia, a od 18 lat mieszkanka Wrocławia - Bente Kahan odebrała Nagrodę Mostu.


Nagrodę ustanowioną i przyznawaną w 1993 r., początkowo przez miasto Görlitz, a od 2001 roku wspólnie ze Zgorzelcem. Bente Kahan, 24 laureatka wyróżnienia, otrzymała je jako Europejka z pasją, strażnik pamięci o kulturze żydowskiej, bardzo ważnej części naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, w którym II wojna światowa i Holokaust poczyniły ogromne spustoszenia. Nowo uhonorowana laureatka Nagrody Mostu, jako artystka - pieśniarka i aktorka, ale również jako niezwykle charyzmatyczna szefowa działającej we Wrocławiu fundacji, odtwarza ślady po żydowskich mieszkańcach stolicy Dolnego Śląska i podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych na rzecz szacunku i tolerancji. Mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Poprzez spektakle, wystawy, konferencje i wydarzenia z wyczuciem stara się uwrażliwiać i skłaniać do refleksji nad historią i zjawiskami społecznymi zachodzącymi w przeszłości i współcześnie.
'Większa część pokolenia naszych rodziców dziś już nie żyje. I teraz to my, dzieci i wnuki pokolenia II wojny światowej, musimy zadbać o poważne traktowanie przeszłości. Bez tego nie będziemy w stanie poradzić sobie ani z teraźniejszością, ani z przyszłością. Włączanie żydowskich doświadczeń naszych krajów i miast w opowieści o naszych miastach daje nadzieję na wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka. Nie dotrzemy jednak do źródeł problemów jeśli z powodu postaw naszych bliskich zaniedbamy badanie światopoglądów z przeszłości. Jesteśmy w błędzie myśląc, że ideologie po prostu znikną, przestaną istnieć. One są jak rak, który nie przechodzi sam, tylko się rozsiewa. Wciąż dostajemy na to dowody. Pomyślmy o nowym nacjonalizmie, o antysemityzmie i ksenofobii budzących się znowu w Europie. Nowa stara nienawiść szybko się rozprzestrzenia i jest łatwo dostępna w mediach społecznościowych.' - powiedziała Bente Kahan dziękując na zakończenie wieczornej gali w Teatrze Goerlitz za przyznane jej wyróżnienie. Następnego dnia, w sobotę, spotkała się z mieszkańcami Zgorzelca i Görlitz w zgorzeleckim domu kultury na rozmowie o niej, jej działalności, nadziejach i wspólnym śpiewaniu.

Zdjęcia


zgorzelec Nagroda Mostu Bente Kahan