105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 czerwca 2023 - czwartek Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Gramy, bo kochamy muzykę!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 czerwca 2023 - czwartek Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
08 czerwca 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1568371920

Niesamowite widowisko operowe w Zgorzelcu

Filharmonia Dolnośląska zaprasza na widowisko operowe pt."Nabucco". Ponad 120 artystów wykona najbardziej rozpoznawalne dzieło Giuseppe Verdiego.


 Giuseppe Verdi - Nabucco

miejsce: Zgorzelec, Hala Widowiskowo-Sportowa PGE Turów Arena

Nabucco to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery  9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch. Północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota – całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka porywała publiczność do burzliwych demonstracji  patriotycznych, a przepiękne Va pensiero… stało się nieformalnym hymnem Włoch.

                W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie. Po wojnie, w maju 1983 roku dzieło wystawiła Opera Śląska, a Chór Niewolników śpiewany, zza krat podczas trwającego wciąż stanu wojennego był niezwykle przejmującym akcentem. Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

                W ramach III Edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego zapraszamy na superwidowisko Nabucco w Hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu. Ponad 120 artystów wykona najbardziej rozpoznawalne dzieło Giuseppe Verdiego. Opera w 4 aktach zostanie zaprezentowana w pełnej formie scenicznej - z wykorzystaniem scenografii, multimediów, rekwizytów, kostiumów z epoki oraz efektów specjalnych. Zaprojektowane na potrzeby tego przedsięwzięcia: oprawa świetlna, wielkoformatowe ekranany LED oraz profesjonalne nagłośnienie, zagwarantują znakomity odbiór i niezapomniane emocje. 

Mówi Szymon Makowski, dyrygent Filharmonii Dolnośląskiej.