105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 października 2021 - wtorek | Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Zbigniew Deka

Budzimy Przebojowo!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
26 października 2021 - wtorek | Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana

Informujemy, że sygnał Muzycznego Radia testowo osiągalny jest w systemie DAB+ na kanale 10C (2 nadajniki) w woj. opolskim i na kanale 10B w woj. małopolskim. Od 28 września pracują w woj. śląskim 2 nadajniki na kanale 5B.                  

Breaking News
26 października 2021 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

26-05-2021 | 14:05

Nowy tomograf w Jeleniej Górze już działa

Nowy tomograf komputerowy w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej został uruchomiony i bada już pierwszych pacjentów.


Tym samym jeleniogórska placówka jest na liście kilkunastu szpitali w całym kraju, w których znajduje się profesjonalny sprzęt medyczny z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Tomograf trafił do Pracowni Tomografii Komputerowej jeleniogórskiego szpitala dzięki wsparciu Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego oraz Senatora Krzysztofa Mroza. Sprzęt o wartości blisko 3 milionów złotych został już przekazany do placówki, a wczoraj nastąpiło jego oficjalne uruchomienie.


Nowy tomograf zapewni szpitalowi bezpieczniejsze warunki pracy, umożliwi stosowanie mniejszego promieniowania oraz poszerzy możliwości precyzyjnej diagnostyki – wszystko z korzyścią dla pacjentów.
– Niezmiernie się cieszymy, że dzięki wsparciu Wojewody Dolnośląskiego oraz Senatora Mroza nowy tomograf trafił do naszej placówki. To bardzo potrzebny sprzęt, który umożliwia kompleksową diagnostykę wielu chorób, w tym nowotworów. Teraz spektrum możliwości Pracowni Tomografii Komputerowej w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej staje się jeszcze szersze. Możemy naszych pacjentów badać dokładniej i bezpieczniej – mówił na konferencji prasowej Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Jak dodaje dyrektor, specjaliści obsługujący tomograf bardzo chwalą sobie sprzęt, który został już uruchomiony, a pierwsi pacjenci – zbadani.


Tomograf spełnia zapotrzebowanie szpitala

Nowy tomograf to odpowiedź na potrzeby Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku jedno z dwóch takich urządzeń w placówce uległo awarii. Naprawa ponad 10-letniego sprzętu szacowana była na ponad 700 000 zł. Dyrekcja placówki rozpoczęła wtedy działania dążące do pozyskania nowego tomografu.
- Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas, który zweryfikował kluczowe potrzeby, z jakimi mierzą się szpitale w całej Polsce. Cieszymy się, że mogliśmy odpowiedzieć na te potrzeby, a Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej otrzymało tak ważny sprzęt, jakim jest tomograf komputerowy. Wszystkim nam bardzo zależało, aby pacjenci jak najszybciej mogli być nim badani. W końcu proces leczenia rozpoczyna się od postawienia właściwej diagnozy. Chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w proces pozyskania nowego tomografu dla szpitala w Jeleniej Górze, szczególne podziękowania dla Pana senatora RP Krzysztofa Mroza, a także dla całej załogi szpitala za ogromne poświęcenie i wytrwałość w walce z pandemią COVID-19 – mówił podczas konferencji prasowej Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma.
Sprzęt trafił do jeleniogórskiej placówki z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych po tym, jak w styczniu tego roku Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przekazanie tomografów 19 szpitalom w całej Polsce. WCSKJ znalazło się na tej liście.


- Dzięki dobrej współpracy samorządu ze stroną rządową do marszałkowskiego szpitala w Jeleniej Górze trafił nowy tomograf komputery, który dziś został uruchomiony. Cieszę się, że mieszkańcy Jeleniej Góry będą mogli korzystać ze sprzętu najwyższej klasy, który zapewni szersze możliwości diagnostyczne. Jest to szczególnie istotne obecnie, gdy odnotowujemy znacznie mniej zachorowań na COVID-19 i służba zdrowia może poświęcać więcej uwagi innym chorobom – mówił w trakcie konferencji Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
Wybór urządzenia dokonywany był w porozumieniu i po konsultacjach z dyrekcją szpitala. Dzięki temu uwzględnione zostały specyficzne potrzeby placówki pod kątem diagnostyki obrazowej.
Tomograf firmy Siemens to nowoczesne urządzenie, które ułatwia proces diagnostyki obrazowej w takich obszarach jak onkologia, kardiologia czy medycyna ratunkowa. Zastosowane w nim technologie pozwalają wykonywać precyzyjne badania szybciej i z wykorzystaniem mniejszej ilości promieniowania. Otrzymane wyniki mogą być prezentowane przez diagnostę zarówno w formie wysokiej jakości zdjęć 2D, jak i modelu 3D danej tkanki lub narządu.
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej jest specjalistyczną placówką, która świadczy pomoc i opiekę na 23 oddziałach i 10 pododdziałach.